Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
‹‹    A-    A+
Aktualności
20 września 2022
Koło Przewodników Terenowych PTTK im. Anieli Chmielińskiej, działające przy Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym Oddział w Łowiczu obchodziło 60-lecie swojego istnienia i działalności. Obchody połączone zostały z XXIV Ogólnopolskim Nizinnym Zlotem Przewodników Turystycznych PTTK. Do Łowicza przyjechało 80 przewodników z całej Polski.
W czasie trzydniowego spotkania (16-18 września 2022 r.) poznali oni najciekawsze zabytki Łowicza i powiatu łowickiego. Wśród nich: Muzeum w Łowiczu, Bazylikę Katedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Mikołaja w Łowiczu razem z Muzeum Diecezjalnym i Kryptami Prymasowskimi, Muzeum Guzików, Muzeum Motoryzacji i Pałac Radziwiłłów w Nieborowie, ogród romantyczno-sentymentalny w Arkadii, Muzeum w Sromowie, Muzeum Związku Nauczycielstwa Polskiego w Pilaszkowie oraz Skansen Wsi Łowickiej w Maurzycach i Pałac w Kiernozi. Odwiedzili również kościoły w Chruślinie, Sobocie i Złakowie Kościelnym.

Głównym punktem zlotu była jubileuszowa sesja krajoznawcza w czasie którego można było wysłuchać trzech wykładów i odbyło się wręczenie wyróżnień i oznaczeń zasłużonym przewodnikom PTTK. O historii Koła Przewodników Terenowych PTTK im. Anieli Chmielińskiej opowiadał przewodnik i przez Koła Zdzisław Kryściak. Bardzo ciekawe wykłady przedstawili zaproszeni goście. Kustosz Muzeum w Nieborowie i Arkadii Monika Antaczk przedstawiła temat „Nieborów nieznany”, wskazując na dzieła nieborowskie zagrabione przez Niemców w czasie ostatniej wojny, a archeolog Monika Kamińska opowiadała o badaniach archeologiczno-architektonicznych w katedrze w Łowiczu.

Wyróżnieni zostali:

Srebrna Odznaka „Za Opiekę nad Zabytkami”
Jacek Rybus
Adam Szymański

Odznaka Honorowa „Za Zasługi dla Turystyki”
Muzeum Ludowe w Sromowie
Warsztat Garncarski Rodziny Konopczyńskich w Bolimowie

Brązowa Honorowa Odznaka PTTK, uchwała ZG PTTK
Dariusz Milczarek
Agnieszka Walczak-Caban
Dorota Wiśniewska

Srebrna Odznaka Zasłużony w Pracy PTTK wśród Młodzieży, uchwała ZG PTTK
Dorota Wiśniewska

Dyplom za Pomoc i Współdziałanie, uchwała ZG PTTK
Monika Antczak – Muzeum w Nieborowie i Arkadii
Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu

Dyplom Zarządu Głównego PTTK, uchwała ZG PTTK
Wojciech Czapnik
Katarzyna Skierska – Pięta
Anna Staniszewska
Katarzyna Tracz
Michał Zalewski

Dyplom Komisji Przewodnickiej ZG PTTK
Arkadiusz Zygmunt (Koło Przewodników w Gdańsku)

Dyplom Zarządu Oddziału PTTK, uchwała ZO PTTK
Grzegorz Dębski – Dyrektor Muzeum w Łowiczu
Piotr Marciniak – Prezes S.H.im.10PP
Dariusz Szlawski – Kustosz Muzeum ZNP w Pilaszkowie
Marzena Bajon – Przewodnik Diecezjalny
Monika Kamińska – Archeolog Krypt Katedralnych w Łowiczu

Odznaczenia wręczali Marcin Kosiorek Starosta Łowicki oraz wiceprezes ZG Marian Jurak, Swietłana Koniuszewska Przewodnicząca Komisji Przewodnickiej ZG PTTK i Piotr Łukiewski Prezes ZO PTTK.

Jak przystało na Jubileusz był również bal w czasie którego wystąpił Zespół Śpiewaczy „Ksinzoki”

Trzydniowe wydarzenie odbyło się pod patronatem Zdzisława Hoffmanna – Dyrektora Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego, Marcina Kosiorka – Starosty Łowickiego i Krzysztofa Jana Kalińskiego – Burmistrza Miasta Łowicza.

Wydarzenie objęte zostało patronatem medialnym przez Radio Victoria, Tygodnik Nowy Łowiczanin i portale lowiczanin.info oraz lowicz24.eu.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]