Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Walewice
W Walewicach znajduje się pałac klasycystyczny szambelana królewskiego Anastazego Walewskiego. Zamieszkiwała tutaj niegdyś słynąca z urody Maria z Łączyńskich Walewska zwana „polską żoną Napoleona”, tu też przyszedł na świat syn cesarza Aleksander. W pobliżu znajduje się rezerwat geologiczny „Walewice” ukazujący osady okresu lodowcowego.
‹‹    A-    A+
Aktualności
8 czerwca 2021
Ulicami Łowicza, jak co roku, przeszła uroczysta procesja Bożego Ciała, gromadząc liczną rzeszę mieszkańców, pielgrzymów i turystów z najdalszych zakątków świata. Procesja ta uchodzi za jedną z najpiękniejszych z racji zakładanych w tym czasie przez mieszkańców Łowicza i ziemi łowickiej, wielobarwnych, unikatowych strojów ludowych zw. „pasiakami”. Zachwyca ona swoim niezwykłym klimatem i jest symbolem regionu łowickiego.
Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej rozpoczęły się tradycyjnie mszą świętą w Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Mikołaja, po której wierni wyruszyli procesyjnie do czterech ołtarzy. Każdy z nich ozdobiony był kwiatami i gałązkami, chętnie zrywanymi po zakończeniu procesji, gdyż jak mówi tradycja, gałązki roślin i kwiaty zabrane ze świętego ołtarza mają chronić gospodarstwo przed pożarami, piorunami, robactwem i szkodnikami. Lekkie uderzenie gałązką ma zapewnić również dobre zdrowie i spokój ducha.

Trasa procesji, którą ubogacały niesione chorągwie, sztandary i feretrony, prowadziła ulicami: 11 listopada, Placem Koński Targ, Tkaczew i 3 Maja do Starego Rynku. Przy każdym z ołtarzy wierni zatrzymywali się, by wysłuchać Słowa Bożego, które czytane było w języku polskim i obcym. Podobnie jak w latach minionych oprawę muzyczna uroczystości przygotowały łowickie zespoły ludowe. Na zakończenie uroczystości przy czwartym ołtarzu do zgromadzonych przemówił biskup łowicki Andrzej Franciszek Dziuba.

Procesja nie była jedynym tego dnia, ważnym wydarzeniem. Po uroczystościach kościelnych na muszli koncertowej w parku Błonia można było obejrzeć widowisko prezentacji sztuki ludowej. Na scenie zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca „Poltex” z Łodzi oraz Zespół Śpiewaczy „Ksinzoki”, Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Ludowy „Koderki” i Zespół Pieśni i Tańca „Blichowiacy” z Łowicza. Pokazom ludowym towarzyszyły stoiska z rękodziełem artystycznym i sztuką ludową. Imprezę prowadziła znana i lubiana para konferansjerów: twórczyni ludowa Anna Staniszewska i gawędziarz i przewodnik PTTK Eligiusz Pietrucha. Widowisko odbyło się w ścisłym reżimie sanitarnym. Muszla koncertowa została zapełniona jedynie w 50%.

Uroczystościom Bożego Ciała w Łowiczu tradycyjnie towarzyszyły stragany komercyjne tzw. „bobiki” zlokalizowane na Targowisku Miejskim oraz Wesołe Miasteczko przy ul. Kaliskiej.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]