Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Zamek Prymasowski
Dzisiejsze ruiny Zamku Prymasowskiego niegdyś stanowiły wspaniałą rezydencję prymasów I Rzeczypospolitej. Zamek częściowo został zniszczony w czasie „potopu szwedzkiego”, a dalszego jego zniszczenia dokonali Prusacy. Obecnie ruiny zamku stanowią własność prywatną, prowadzone są tam prace archeologiczne i przygotowywana jest ekspozycja o jego historii.
‹‹    A-    A+
Aktualności
21 czerwca 2019
Uroczysta procesja Bożego Ciała w Łowiczu, jak co roku przyciągnęła liczną rzeszę mieszkańców, pielgrzymów i turystów z najdalszych zakątków świata. Nic w tym dziwnego, gdyż jest ona niezwykle uroczysta i kolorowa. Zachwyca swoim niezwykłym klimatem i stała się symbolem regionu łowickiego. Razem z bogactwem kultury ludowej, opasującej Prymasowski Łowicz z jego wielowiekową tradycją, podkreśla odrębność etniczną i jednocześnie jest ostoją polskości.
Tradycyjna procesja do czterech ołtarzy nie była jedynym ważnym tego dnia wydarzeniem. Po uroczystościach kościelnych na Nowym Rynku, odbyły się spotkania folklorystyczne. Można było obejrzeć występy zespołów ludowych, spotkać łowickich twórców, a także wziąć udział w bezpłatnych warsztatach rękodzieła. A wcześniej przejść lub podziwiać kolorową Paradę Księżaków, którą w powozie prowadziła Księżanka i Księżak Roku 2019 r. - Kinga Sęk i Rafał Ziarnik (oboje z Łowicza) razem z Burmistrzem Miasta Łowicza Krzysztofem Janem Kalińskim. Kto przyjechał, 20 czerwca 2019 r. do Łowicza, na pewno nie żałował!

Procesja utworzona przez dzieci, młodzież i dorosłych w strojach łowickich, niosących sztandary, poduszki, feretrony i chorągwie, tradycyjnie wyruszyła po Mszy Świętej celebrowanej przez Biskupa Łowickiego Andrzeja Franciszka Dziubę w łowickiej Bazylice Mniejszej pw. WNMP i Świętego Mikołaja. Następnie przeszła południową pierzeją Starego Rynku i ul. 11 listopada do Placu Koński Targ, by następnie ul. Tkaczew dojść do ul. 3 maja i ostatecznie Starego Rynku, zatrzymując się po drodze przy czterech ołtarzach. Każdy z nich ozdobiony był kwiatami i gałązkami, chętnie zrywanymi po zakończeniu procesji, gdyż jaki mówi tradycja, gałązki roślin i kwiaty zabrane ze świętego ołtarza mają chronić gospodarstwo przed pożarami, piorunami, robactwem i szkodnikami. Lekkie uderzenie gałązką ma zapewnić również dobre zdrowie i spokój ducha.

Przy każdym z ołtarzy, z racji dużej ilości obcokrajowców uczestniczących w procesji, fragmenty Ewangelii, odczytywano w kilku językach i kolejny raz w gwarze ludowej. Przy ostatnim, wybudowanym przed Bazyliką na Starym Rynku, biskup wygłosił Słowo Boże oraz udzielił błogosławieństwa „na cztery strony świata". Procesji towarzyszyła Miejska Orkiestra Dęta, która dodatkowo ubogaciła muzyką jej przejście.

Po uroczystościach kościelnych, o godz. 13.30 Ze Starego Rynku wyruszyła kolorowa, rozśpiewana Parada Księżaków. Prowadził ja powóz konny w którym zasiadali Księżanka i Księżak Roku 2019 oraz burmistrz Łowicza. Po raz pierwszy w historii Parady, wśród jej uczestników obok zespołów ludowych i kapeli, jechali na rowerach Księżacy. Widok osób ubranych w wielobarwne, ludowe „pasiaki” jadących na rowerze wzbudzał nie małe zainteresowanie.

O godz. 14.00 na Nowym Rynku, burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński otworzył spotkanie folklorystyczne. Na wielkiej scenie ustawionej na rynku zaprezentowały się łowickie zespoły ludowe. Tego dnia na Nowym Rynku można było spotkać twórców ludowych, którzy rozstawili swoje stoiska z rękodziełem. Dziesięciu z nich, prowadziło dla chętnych bezpłatne warsztaty ludowe, podczas których można było nauczyć się wycinać łowickie wycinanki, haftować kwiaty na aksamicie czy też lepić garnki na kole garncarskim.

Dodatkowo wzdłuż ulicy Starzyńskiego rozstawiły się tradycyjne stragany tzw. „bobiki” oraz stoiska gastronomiczne razem z wielkim wesołym miasteczkiem. Tego dnia w Łowiczu było niezwykle uroczyście i kolorowo. Każdy znalazł cos dla siebie!


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]