Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Walewice
W Walewicach znajduje się pałac klasycystyczny szambelana królewskiego Anastazego Walewskiego. Zamieszkiwała tutaj niegdyś słynąca z urody Maria z Łączyńskich Walewska zwana „polską żoną Napoleona”, tu też przyszedł na świat syn cesarza Aleksander. W pobliżu znajduje się rezerwat geologiczny „Walewice” ukazujący osady okresu lodowcowego.
‹‹    A-    A+
Aktualności
26 lutego 2020
Po latach poszukiwań wojskowy rower państwowych warsztatów uzbrojenia nazywany modelem XX wzór 1935 trafił do zbiorów stowarzyszenia. Jak pisze Piotr Marciniak, prezes Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu sprawa nie była prosta ponieważ ten model jest bardzo rzadkim zjawiskiem w kolekcjonerstwie rowerowym. Rama posiada numer 146363-39 z datą produkcji 1939 r. co stawia ją w grupie rowerów mobilizacyjnych. Na ramie widać śladowe ilości farby w kolorze khaki.
Stan wymaga jeszcze dużo pracy, ale co w dzisiejszych czasach jej nie wymaga? Tym bardziej, gdy ma się na uwadze zabytkowe przedmioty? Na pewno trzeba uzupełnić braki m.in. koła oraz siodełko a także odtworzyć torebkę narzędziową - pisze Marciniak.

Jak wiadomo, zachowało się jedynie kilkanaście sztuk tego modelu. Dotychczas w zbiorach sprowadzenia znajdują się modele PWU typ 17 oraz rower zakładów Kamińskiego z Warszawy. Oba zostały zmodyfikowane do wyglądu roweru wojskowego. Oba przed wojną, były również rowerami cywilnymi, adoptowanymi przez żołnierzy na potrzeby wojska.

Na bazie roweru PWU typ 17 powstanie w stowarzyszeniu rower łączności (dokumenty takiego roweru na bazie „siedemnastki” zachowały się w  Instytucie Sikorskiego w Londynie). Rower Kamińskiego pozostanie jako modyfikacja wersji cywilnej na wojskową. Wszystkie wymagają prac bo do ideału im trochę brakuje, a rekonstrukcja, to ciągłe badanie i doskonalenie wyglądu sylwetki czy przedmiotu.

Prawie wszystkie rowery w stowarzyszeniu odtworzył członek wspierający dziesiątki Pan Jan Marciniak. Rowery były jego wielką pasją. Niestety nie dożył pozyskania PWU typ XX. Zmarł w konsekwencji powikłań po nieszczęśliwym wypadku na rowerze. Odbudowa „wojaka” będzie formą hołdu dla jego osoby. Wszystkie rowery w stowarzyszeniu, będą z dumą ukazywać wysoki poziom przedwojennej, polskiej myśli technicznej oraz wspierać rajdy rowerowe kolegów z PTTK oddział Łowicz - pisze Piotr Marciniak.

Warto przypomnieć, że 10 Pułk Piechoty w Łowiczu miał na swoim stanie wojskowy model roweru PWU, co można zauważyć na przedwojennych zdjęciach.

Stowarzyszenie historyczne im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu zwraca się z uprzejmą prośbą o pomoc w zakresie pozyskania braków do odbudowywanego roweru PWU typ XX wz 1935. Może u kogoś znajda się części do wojskowego jednorożca?


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]