Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Napoleon
Po zwycięstwie pod Jeną i Auerstaedtem, w drodze do Warszawy, zatrzymał się w Łowiczu, 18 grudnia 1806 roku, Napoleon – Wielki Cesarz Francuzów. Wydarzenie to upamiętnia tablica wmurowana w kamienicę stojącą przy jednej z pierzei Starego Rynku.
‹‹    A-    A+
Aktualności
22 maja 2014
Dziecięcy Zespół Ludowy „Jarzębina” z Zielkowic, nagrał swoją pierwszą płytę muzyczną. Na „krążku” znalazły się znane i mniej znane piosenki i przyśpiewki ludowe. Utwory są pełne uroku i dziecięcej wrażliwości na piękno łowickiego folkloru, co niewątpliwie wyróżnią ja spośród podobnych na rynku muzycznym. Płyta została wydana przez Restaurację „Stara Łaźnia”.
W nagraniu płyty wzięli udział: Wiktoria Buda, Julia Kędzia, Oliwia Młynarska, Patrycja Walczak, Kinga Szymańska, Michalina Szymańska, Natalia Szymańska, Klaudia Wroczyńska, Konrad Wroczyński, Partycja Więcek, Marta Zrazek, Kacper Piotrowski, Marika Wróbel, Aleksandra Wałasińska.

Już wkrótce płytę będzie można kupić w Restauracji „Stara Łaźnia, chatce IT na Starym Tynku oraz w Łowickim Ośrodku Kultury.

Piosenki znajdujące się na płycie:
  • Kaśka
  • Łod krzoczka do krzoczka
  • Łod serduszka mego
  • Mała Łowiczanka
  • Pojdziełaś dziewczyno
  • Przepioreczka
  • Kukułka
  • Rybecki
  • Łoj wieją wiatry łod Zielkowic
  • Na zielono zasioł
  • Na wójtowej roli
  • Łod samych Zielkowic jarzębinę sadzą
  • Łowickie chłopoki.
Dziecięcy Zespół Ludowy „Jarzębina” powstał w 2002 r. Obecnie w zajęciach zespołu uczestniczy 25 dzieci. Dzieci uczą się tańca i śpiewu w trzech grupach wiekowych. Rozpiętość wiekowa zespołu to 4-16 lat. Każda z grup ma opracowany odrębny układ choreograficzny. Autorem choreografii jest Jerzy Kosiorek, który wcześniej prowadził takie zespoły jak „Boczki Chełmońskie”, „Lipce Reymontowskie”, „Skierniewice” czy „Łyszkowice”. Zespół posiada kapelę, której kierownikiem muzycznym jest Szymon Mońka.

W repertuarze zespołu znajduja się takie tańce jak: oberek, kujawiak, chodzony, walczyk, klapok, polka, mazur, polka w trepkach, przedstawienie obrzędowe związane z „Nocą Świętojańską” oraz pieśni i melodie regionu księżackiego.

Zespół pomimo swojego krótkiego okresu działalności ma na swoim koncie szereg występów podczas takich imprez plenerowych jak: „Biesiada Łowicka”, „Jarmark Łowicki”, „Europejskie Dni Dziedzictwa”, „Sielawa Blues” w Starych Jabłonkach, Ogólnopolski Zlot Klubów 4H w Krakowie, targi „Na Styku Kultur” w lodzi, „Festiwal Stołów Wigilijnych” w Warszawie czy otwarcie oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łowiczu.

„Jarzebina” uczestniczyła w Przeglądzie Twórczosci Koł Gospodyń Wiejskich w Żychlinie w 2003 i 2004 r. gdzie zajęła I i III miejsce w kategorii zespołow ludowych oraz I miejsce w kategorii solistów, a także zdobyła wyróżnienie dla kapeli. Zes[pół brał udział w imprezie integracyjnej „Karuzela marzeń”, któ®a odbyła się w Domu dziecka w Strobowie w 2003 r.

W 2004 r. „Jarzębina” koncertowała na Ukrainie, gdzie uczestniczyła m.in. w festiwalu ukraińskich zespołów folklorystycznych. Zespół podczas występów miał możliwość zaprezentowania łowickich pieśni i tańców ludowych. „jarzebina” odwiezdziła także polskie szkoły w Mościskach we Lwowie. 23 października 2004 r. w baranowie Sandomierskim na Ogólnopolskim Przeglądzie „Dziecko w folklorze” w kategroii solistów Zespół zdobył I nagrodę, a kapela otrzymała wyróżnienie.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]