Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Łowicz stracił rangę miasta powiatowego
W 1975 r. Łowicz stracił rangę miasta powiatowego i do końca 1998 r. znajdował się w granicach województwa skierniewickiego. W 1990 r. odbyły się w Łowiczu pierwsze demokratyczne wybory samorządowe, a dwa lata później powstała diecezja łowicka. W 1999 r. miasto ponownie stolicą powiatu. 14 czerwca 1999 r. Łowicz gościł papieża Jana Pawła II.
‹‹    A-    A+
Aktualności
24 kwietnia 2014
Łowicki oddział PTTK i działające przy nim Koło Przewodników im. Anieli Chmielińskiej otrzymało II miejsce w VIII edycji ogólnopolskiego konkursu pn. „Z historii i tradycji turystyki i krajoznawstwa w Polsce”. Nagroda została przyznana za publikację pt. „Zarys dziejów Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Oddział w Łowiczu (1908-2012). Książka została wydana z okazji Jubileuszu 50-lecia Koła Przewodników PTTK, dzięki wsparciu Burmistrza Łowicza Krzysztofa Jana Kalińskiego.
Publikacja powstała, by zachować pamięć o działaczach PTK i PTTK związanych z łowickim przewodnictwem. Na czele zespołu redakcyjnego stał Krzysztof M. Wiśniewski, ale swój udział w powstaniu książki miało liczne grono przewodników łowickich. Na ponad 150 stronach zamieszczone zostały m.in. dzieje krajoznawstwa i przewodnictwa na Ziemi Łowickiej, opisana działalność PTK i PTTK oraz wielu postaci związanych z organizacją, a także wspomnienia przewodników łowickich i symbole Koła Przewodników.

Jury konkursu, jak można przeczytać na dyplomie, doceniło „pracę o pasji poznawania i przekazywania wiedzy innym, świadczącą o integracji środowiska przewodnickiego i jednocześnie rzetelnie dokumentującej działalność Oddziału i Koła Przewodników”. List gratulacyjny podpisali Prezes Zarządu Głównego PTTK Roman Bargieł i Przewodniczący Komisji Historii i Tradycji ZG PTTK Edward Wieczorek. Razem z Dyplomem Zarządu PTTK Koło otrzymało album „Kresy”, który wzbogacił bibliotekę krajoznawczą Koła.

„Podjęliśmy się trudnej roli opisania fragmentów z dziejów łowickiego przewodnictwa. Zdajemy sobie sprawę, że publikacja nie wyczerpuje w pełni tematu. Dlatego też nosi nazwę „szkic dziejów” PTK i PTTK oraz Koła Przewodników. Mamy nadzieję, że praca ta napisana wysiłkiem przewodników będzie drogowskazem dla innych badaczy, by podjęli się pełnego opracowania dziejów organizacji”. – można przeczytać we wstępie publikacji.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]