Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
‹‹    A-    A+
Aktualności
31 października 2014
Łowicki Ośrodek Kultury zaprasza na na promocję książki pt. „I WOJNA ŚWIATOWA W ŁOWICZU 1914-1918”. Publikacja została przygotowana według pomysłu i pod redakcją dyrektora ŁOK Macieja Malangiewicza i grafika Jacka Rutkowskiego. Promocja książki odbędzie się w sobotę 15 listopada 2014 r. o godzinie 16.00 w sali kina Fenix, ul. Podrzeczna 20.
Głównym celem powstania książki jest upamiętnienie 100 rocznicy wybuchu I wojny światowej i przedstawienie drogi do wolności na przykładzie regionu łowickiego. Publikacja jest wynikiem współpracy pomiędzy ŁOK i wieloma zaproszonych partnerów.

Kwerendy obejmowały prasę lokalną z lat 1914-36, Akta miasta Łowiczu z zasobu Archiwum Państwowego w Warszawie Oddział w Łowiczu oraz zasoby Muzeum w Łowiczu. W publikacji znalazło się ponad 200 archiwalnych fotografii, map, dokumentów, skompletowana seria 34 oryginalnych pocztówek niemieckich Lowitsh Kriegsschauplatz 1914/15, niepublikowane rękopisy pamiętników uczestników wydarzeń Stanisława Wódki „ Jak tylko pamięcią sięgnę. Streszczenie z mego życia od dzieciństwa do starości”, Władysława Anyszki „ Zapiski z wielkiej wojny europejskiej” oraz obszerne fragmenty wspomnień Karola Rybackiego „ Notatki jeńca z Danholmu i zamku Celle” wydane w 1928 r. Swoje zbiory udostępnili również kolekcjonerzy prywatni.

Łowicz obok Sochaczewa należał do tych miast powiatowych na Mazowszu, które najbardziej odczuły bezpośrednie skutki wojny w pierwszym roku jej trwania. Front na 8 miesięcy (XII 1914-VII 1915) ustabilizował się na linii dolnej Bzury i Rawki 20 km od miasta, Łowicz będąc węzłem komunikacyjnym stał się podstawowym punktem etapowym dla wojsk niemieckich; miasto służyło za składnicę materiałów wojennych, żywności, furażu dla koni, wiele budynków zamienia się w szpitale. Przynosi to dla miasta opłakane skutki.

Użycie gazów chemicznych wiosną i latem 1915 roku, było wydarzeniem, które wpisało się do niechlubnych kart historii. W publikacji prześledzimy nieznane wydarzenia i fakty, poznamy postacie cywilne i wojskowe o charakterze lokalnym, które zmieniły bieg historii. Praca jest wspólnym wysiłkiem wielu osób, które chcą młodemu pokoleniu przekazać nieznane fakty naszej wielokulturowej „małej ojczyzny”.

Projekt wydawnictwa albumowego wpisuje się w obchody "Operacji Łódzkiej 2014" i jest współfinansowany przez Łódzki Dom Kultury w ramach konkursu „ Współorganizacja Projektów Kulturalnych na terenie województwa łódzkiego”.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]