Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Księstwo łowickie
Księstwo łowickie to zwyczajowa nazwa kompleksu dóbr arcybiskupów gnieźnieńskich rozciągających się wokół Łowicza. Dzięki licznym nadaniom królewskim oraz sejmowym wzrastało gospodarczo i w XVI w. obejmowało 2 miasta (Łowicz i Skierniewice) oraz 116 wsi. Śladem dawnej odrębności są zachowane dwa słupy graniczne, ale największym skarbem tej ziemi jest dorobek kulturowy Księżaków.
‹‹    A-    A+
Aktualności
27 lutego 2014
W sali barokowej łowickiego muzeum, dawnej kaplicy św. Karola Boromeusza Seminarium Księży Misjonarzy, odbyła się niepowtarzalna uroczystość. Była nią połączona sesja trzech samorządów: Rady Miejskiej w Łowiczu, Rady Powiatu Łowickiego i Rady Gminy Domaniewice.
Gościem honorowym sesji był Zbigniew Bródka, złoty i brązowy medalista olimpijski Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Sochi 2014. Podczas spotkania otrzymał on tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łowicza, Super Markę „Łowickie”, tytuł Łowiczanina Roku 2013 oraz gratulacje i inne nagrody rzeczowe i finansowe.

Sesja rozpoczęła się punktualnie o godz. 15.00 i zgromadziła licznie przybyłych gości oraz kibiców Zbigniewa Bródki. Wśród nich obecni byli m.in. ks. biskup senior Alojzy Orszulik, Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień, Przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego Marek Mazur, Wojewoda Łódzki Jolanta Chełmińska, Wicewojewoda Paweł Bejda, Starosta Powiatu Łowickiego Krzysztof Figat, Burmistrz Miasta Łowicza Krzysztof Jan Kaliński, Wójt Gminy Domaniewice Paweł Kwiatkowski, posłowie, senatorowie, przedstawicieli administracji rządowej w województwie oraz radni trzech samorządów lokalnych.

Przybyli także przedstawiciele straży pożarnej, w tym łódzki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Andrzej Witkowski oraz Dyrektor Zarządu Wykonawczego Związku Ochotniczej Straży Pożarnej RP Jerzy Maciak. Naszego Mistrza Olimpijskiego, gdy tylko pojawił się z rodzicami Haliną i Andrzejem, siostrą Joanną, żoną Agnieszką oraz starszą córką Gabrysią, przywitały gromkie oklaski. Owacje na stojąco nie miały końca.

Następnie głos zabrali przewodniczący poszczególnych rad, którzy poddali pod glosowanie radnych wybór przewodniczącego spotkania. Został nim Henryk Zasępa, przewodniczący Rady Miejskiej w Łowiczu.

Podczas sesji, jako pierwszy wystąpił burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński, który poinformował wszystkich o przyznaniu Zbigniewowi Bródce, przez radnych miejskich w dniu 19 lutego 2014 r, tytułu Honorowego Obywatela Miasta Łowicza. Tytuł ten, będący najwyższą formą wyróżnienia dla osób zasłużonych dla Łowicza i ziemi łowickiej, przyznany został jednogłośnie podczas LI Nadzwyczajnej Sesji Rady Miejskiej w Łowiczu. W ten sposób sportowiec z Domaniewic znalazł się w elitarnym kręgu Łowiczan.

W dalszej części sesji przedstawiciele Powiatu Łowickiego wręczyli panczeniście statuetkę Super Marki Regionalnej „Łowickie”, która honoruje przedsiębiorstwa, instytucje oraz osoby prywatne szczególnie zasłużone w promowaniu ziemi łowickiej w kraju i za granicą. Za szczególne osiągnięcia sportowe w łyżwiarstwie szybkim na tegorocznych ZIO Rada Gminy Domaniewice wręczyła sportowcowi nagrodę pieniężną w wysokości 15 tysięcy złotych. Dodatkowo 1 czerwca 2014 r. zostanie zorganizowany festyn w Domaniewicach na cześć Zbigniewa Bródki.

Wśród innych nagród dla Olimpijczyka m.in. od władz samorządu województwa łódzkiego znalazły się : złoty bilet na przejazd Łódzką Koleją Aglomeracyjną i srebrne spinki z łowickim motywem.

W niedalekiej przyszłości, na wniosek Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS w Łodzi, Zbigniew Bródka otrzyma także tytuł „Zasłużony dla województwa łódzkiego”. Burmistrz Łowicza wręczył mu telefon iPhone 5 oraz album ze zdjęciami z powitania panczenisty na lotnisku im. Fryderyka Chopina na Okęciu. Natomiast od przedstawicieli OSP zawodowy strażak z Łowicza otrzymał kompletny mundur strażacki wraz z hełmem, – aby jak stwierdzili strażacy, był on bardzo dobrze chroniony podczas akcji.

Po wręczeniu wyróżnień wszyscy zgromadzeni w murach muzeum jeszcze raz wspólnie obejrzeli finałowy wyścig olimpijski na 1500 metrów. Po obejrzeniu filmu głos zabrał Zbigniew Bródka, który wyznał, że dopiero teraz wszystko to, co się wydarzyło w Soczi, dochodzi do jego świadomości. Dzieląc się swoimi wrażeniami z pobytu w Sochi, podziękował wszystkim za przybycie oraz za wszystkie formy gratyfikacji. Szczególnie, za tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łowicza, gdyż jak stwierdził „jest z Łowicza, z powiatu łowickiego, z Domaniewic”.

Podczas sesji nie zabrakło obecności jego pierwszego trenera, strażaków oraz lokalnego sponsora – Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łowiczu, dzięki któremu miał szanse wystartować na olimpiadzie. Wszyscy złożyli mu serdeczne gratulacje, życząc dalszych sukcesów.

Mieczysław Szymajda, nauczyciel wychowania fizycznego i pierwszy trener łyżwiarza wyznał, że nigdy nie spodziewał się, że jego uczeń zajdzie tak daleko, z czego jest bardzo dumny.

Jan Dąbrowski był prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łowiczu przypomniał w sposób niezwykle sympatyczny, że jeszcze przed igrzyskami OSM został sponsorem łyżwiarza, po tym jak w czerwcu Bródka obiecał, że przywiezie z Soczi przynajmniej jeden medal. Na koniec, prezes zaproponował, aby w w Domaniewicach powstał „Biały Orlik”, na którym młodzież mogłaby stawiać pierwsze kroki na lodzie. Jeśli tak się stanie, OSM do następnych ZIO pokryje rachunki za zużytą energię elektryczną.

Po zakończeniu sesji, każdy mógł podejść do Zbigniewa Brodki i zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie lub otrzymać gotowe zdjęcie Mistrza z jego autografem.

Niezwykłą oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Miejsko-Strażacka Łowicka Orkiestra Dęta wraz z ludowym zespołem muzycznym.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]