Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Kościół Św. Ducha
W miejscu kościoła Św. Ducha stał wcześniej drewniany kościół, który był filią parafii Najświętszej Marii Panny. W XIV wieku pełnił funkcje szpitalne. Po jego przebudowie został podniesiony do rangi kościoła parafialnego. Jego wezwanie mogłoby wskazywać na jego pierwotny szpitalny charakter. Prawdopodobnie był to pierwszy, murowany kościół w Łowiczu. Został on pobudowany w stylu gotyckim przez Janka z Uniejowa.
‹‹    A-    A+
Aktualności
29 maja 2015
Regionalna Akademia Twórczej Przedsiębiorczości przy MOK w Skierniewicach zaprasza 11 czerwca 2015r. o godz. 18.00 na wernisaż wystawy: „Historia Polski w pieniądzu papierowym 1919-1993” z kolekcji Zbigniewa Sawickiego.
Świat pieniądza może być ciekawy nie tylko dla kolekcjonerów. Pieniądz to powszechny ekwiwalent, który wyraża wartość towaru. Pieniądz papierowy został wprowadzony w początkach XVIII wieku i częściowo zastąpił pieniądz kruszcowy (ze względu na duży ciężar kruszcu) stanowiąc tylko kwit depozytowy wymienialny w banku na metal szlachetny.

Z czasem emitenci pieniądza odeszli od powiązania go z kruszcem. Czy w związku z tym pieniądz papierowy jest dziś tylko „zadrukowanym papierkiem”?

Ze względów praktycznych banknoty zdominowały obrót pieniądza. Pierwsze polskie pieniądze papierowe tzw. bilety pojawiły się w 1794r. Z biegiem czasu zdominowały one monety i przybierały coraz ciekawsze artystyczne formy.

Na wystawie prezentowane są polskie banknoty obiegowe na tle dokumentów i fotografii obrazujących przemiany historyczne, które miały wpływ na emisje nowych pieniędzy papierowych z podziałem na okresy historyczne.

Zobaczymy więc „jenerały”, „papierowe grosze”, „bilety zdawkowe”, „młynarki”, „rumki”, „polskie dolary”, przyjrzymy się „góralowi”, „krakowiakowi”, „brudasowi” czy „patykom”. Wejdziemy w fascynujący świat pieniądza.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]