Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Nazwa miasta Łowicz
Nazwa miasta Łowicz wywodzi się od nazewnictwa dawnej osady łowieckiej, skąd książęta mazowieccy wyruszali na polowania tzw. „łowy” w okoliczną puszczę. W dogodnym miejscu, nad rzeką Bzurą, książęta mazowieccy zbudowali zamek, przy którym rozwinęła się osada łowiecka. Jak głosi tablica, umieszczona pod chórem w kolegiacie, w 1100 roku książęta mazowieccy wznieśli w osadzie kościół. Obecnie - Bazylika Katedralna.
‹‹    A-    A+
Aktualności
30 grudnia 2013
Tradycyjnie, jak co roku, Łowicki Ośrodek Kultury zaprasza na „Łowickie Kolędowanie” z udziałem Dziecięco - Młodzieżowego Zespołu Ludowego „Koderki”. Tym razem, wspólne kolędowanie odbędzie się dwukrotnie. W niedzielę, 5 stycznia 2014 r. o godz. 16.00 w kościele Ojców Pijarów i 12 stycznia 2014 r. o godz. 10.00 w kościele Sióstr Bernardynek w Łowiczu.
Kto nie słyszał jeszcze ludowych aranżacji, najpiękniejszych kolęd i pastorałek w wykonaniu łowickiego zespołu, musi koniecznie wziąć udział w koncertach. Kolędy i pastorałki „Koderek” z pewnością na długo pozostaną w pamięci słuchaczy. Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

Dziecięco – Młodzieżowy Zespół Ludowy „Koderki” powstał w 1960 r. w Łowiczu. „Koderki” to nazwa przybrana przez zespół w 1985 roku. Pochodzi od „kodry”, prostokątnej, kolorowej, kwiatowej lub tematycznej wycinanki łowickiej. Zespół koncertował już w Niemczech, Holandii, Francji, Finlandii, Włoszech, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie na Węgrzech i Ukrainie.

Często można go było obejrzeć na małym ekranie. Od roku 2001 kierownikiem zespołu jest Eugeniusz Strycharski, układy taneczne (choreografia) przygotowuje Katarzyna Polak ( oprzednio 2001-2011 Jacek Lewandowski) , śpiew - Ewa Smerecka, kapela ludowa - członkowie zespołu (Edward Bednarek - klarnet, Szymon Mońka - akordeon, Weronika Monka - skrzypce, Magda Płacheta - skrzypce).

Zespół prezentuje zwyczaje ludowe: „Gaik”, „Chodzenie z kogutkiem” w pięknej i kolorowej oprawie oryginalnych strojów łowickich, a także suity łowickie. Prezentowane układy taneczne są pełne dynamizmu i temperamentu, a zarazem bardzo wdzięczne w wykonaniu dzieci.

Ostatnim wzbogaconym dorobkiem programowym jest suita krakowska (stroje krakowskie) z historycznym lajkonikiem i suita śląska. W programie tańce Beskidu Żywieckiego.

Łowicki strój damski skład się z białej koszuli z szerokimi rękawami haftowanymi ornamentem kwiatowym, czarnego wyszywanego gorsetu doszytego do spódnicy w różnokolorowe pionowe pasy, fartucha w tej samej tonacji obszytego szeroką czarną, aksamitką zdobioną w łowickie kwiaty haftowane jedwabiem lub koralikami. Na nogach białe pończochy i czarne wysokie trzewiki sznurowane czerwonymi tasiemkami.

Łowicki strój męski: wełniane szerokie spodnie w pomarańczowo-zielone lub żółte, podłużne pasy. Lejbik z czarnego sukna okrywający biodra, zapięty na rząd mosiężnych guzików, przewiązany pasem w tonacji spodni. Lniana biała koszula z szerokimi rękawami zakończonymi mankietem haftowanym w kolorowe kwiaty łowickie. Pod szyją zawiązana czerwona wstążka. Na głowie twardy, czarny, filcowy kapelusz przybrany cekinami i koralikami. Na nogach czarne skórzane buty z cholewami.

W ostatnich latach zespół zdobył najważniejsze laury na festiwalach w Polsce:
I miejsce na X Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Tanecznych "Gorzów 2002"
I miejsce na Festiwalu Zespołów Dziecięcych Centralnej Polski "Łódź 2003"
I miejsce i nagroda główna "Złota Jodła" na XXX Międzynarodowym Festiwalu Dzieci i Młodzieży "Kielce 2003"
II miejsce na III Ogólnopolskich Spotkaniach Folklorystycznych "Łowicz 2004"
I miejsce na Festiwalu Folklorystycznym "Tradycje 2005" w Łodzi
I miejsce na VI Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek - Niepokalanów 2006
I miejsce na VII Ogólnopolskich Spotkaniach Folklorystycznych "Łowicz 2008"
II miejsce na XVII Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek - Będzin 2011

Zespół aktywnie koncertuje w całej Polsce, jest corocznie zapraszany do Spały na dożynki, które organizuje Prezydent RP. Również towarzysząca mu Dziecięco-Młodzieżowa Kapela Ludowa Ziemi Łowickiej odnosi wiele sukcesów na festiwalach ogólnopolskich zdobywając czołowe miejsca.

http://lok.art.pl/


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]