Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Diecezja Łowicka
Diecezję Łowicką utworzył Papież Jan Paweł II w 1992 roku, a Łowicz ustanowił jej stolicą. Ojciec Święty odwiedził miasto 14 czerwca 1999 roku. Wtedy też podniósł katedrę łowicką do rangi bazyliki mniejszej.
‹‹    A-    A+
Aktualności
6 grudnia 2016
Trwają przygotowania do corocznego, charytatywnego turnieju „Gwiazdy na Gwiazdkę w Łowiczu, podczas którego sportowcy i kibice pomagają najbardziej potrzebującym. Tym razem pieniądze będą zbierane na leczenie Ani Nezdropy, która jako jedna z nielicznych na świecie, cierpi na niezwykle rzadką dystonię uogólnioną w przebiegu neurdegeneracji typu NBIA2A,związanej z gromadzeniem żelaza w mózgu spowodowanej mutacjami w genie PLA2G6.
25-letnia Anna od najmłodszych lat leczona była w Klinice Neurologii Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie celem podjęcia leczenia objawowego. Anna ma potwierdzone rozpoznanie neurdegeneracji związanej z gromadzeniem żelaza z obecnością mutacji w genie PLA2G6. Zespół objawów klinicznych obejmuje zaburzenia poznawcze, dyzartrię i dysgrafię, parkinsonizm oraz dystonię (dystonia szyjna oraz dystonia kończyn, najbardziej nasilona w dystalnych częściach kończyn górnych). Ze względu na dominujące objawy dystonii, które utrudniają pielęgnację, i rehabilitację chorej podjęto próbę leczenia toksyną botulinową (preparat Xeomin).

Choroba neurodegeneracyjna związana z kumulacją żelaza w mózgu (NBIA, ang. Neurodegeneration with brain iron accumulation), która występuje Ani jest spowodowana mutacjami w genie PLA2G6, odziedziczonymi po rodzicach. Leczenie jest leczeniem objawowym, jednak są informacje, że zmniejszenie tempa odkładania żelaza może spowolnić postęp choroby. W tym celu u tych chorych podaje się deferipiron (Ferriorix) oraz kwas dokozaheksaenowy (DHA). Pomimo braku ostatecznych opinii na temat skuteczności leczenia u chorych z deficytem PLA2G6, Annę, w związku z rzadkością choroby oraz jej szybkim postępem, winno poddawać się terapii specjalnymi chelatami (np. compasionate therapy). W Polsce na to schorzenie cierpią jedynie 2 osoby. Na świecie ledwie 150.

Turniej odbędzie się w środę, 28 grudnia 2016 r. tradycyjnie na hali Ośrodka Sportu i Rekreacji Nr 1 w Łowiczu. Impreza rozpocznie się o godz. 16:00. Pierwsi kibice na obiekt będą mogli wejść od godz. 15:30. Organizatorzy przygotowali wejściówki w formie cegiełek o wartości 10 i 30 zł, do nabycia w dniu turnieju. Ich posiadacze wezmą udział w losowaniu nagród ufundowanych przez sponsorów. Przypominamy, że liczba miejsc jest ograniczona!



Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]