Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Walewice
W Walewicach znajduje się pałac klasycystyczny szambelana królewskiego Anastazego Walewskiego. Zamieszkiwała tutaj niegdyś słynąca z urody Maria z Łączyńskich Walewska zwana „polską żoną Napoleona”, tu też przyszedł na świat syn cesarza Aleksander. W pobliżu znajduje się rezerwat geologiczny „Walewice” ukazujący osady okresu lodowcowego.
‹‹    A-    A+
Aktualności
2 stycznia 2017
W sali barokowej łowickiego muzeum odbył się koncert Łowickiej Orkiestry Kameralnej. Tym razem miał on wyjątkową oprawę, ponieważ orkiestra świętowała 15 lecie swojej działalności. Orkiestra powstała w sierpniu 2001 r., a jej założycielem jest Eugeniusz Strycharski, prezes Łowickiego Towarzystwa Muzycznego im. Mikołaja Zieleńskiego. Ideą powstania orkiestry była chęć wspólnego muzykowania ale również inne spojrzenie na kulturę muzyczną Łowicza i Ziemi Łowickiej.
„ …Trzeba być dumnym z bogactwa folkloru Ziemi Łowickiej, ale na XXI wiek to o wiele za mało. Społeczeństwo oczekuje czegoś więcej, innych rozrywek muzycznych, rodzimych, tworzonych właśnie w naszym mieście” – mówił podczas pierwszego koncertu założyciel orkiestry Eugeniusz Strycharski.

Podczas Jubileuszowego koncertu, który obył się, 30 grudnia 2016 r., można było usłyszeć kolędę „White Christmas”, „Walc kwiatów” Piotra Czajkowskiego oraz utwory z musicali New York i Chicago.

Przed publicznością wystąpiło czternastu wspaniałych muzyków. Wśród nich wirtuozi swoich instrumentów Weronika Mońka (skrzypce) i Dominik Domińczak (klarnet), których solówki zachwyciły publiczność. Partie wokalne śpiewała Anna Szołajska. W koncercie wystąpił również, grając na akordeonie Eugeniusz Strycharski. Koncert odbył się w dniu jego imienin, dlatego też muzycy razem z publicznością, solenizantowi odegrali i odśpiewali „Sto lat”, wręczając kwiaty.

Wszystkim muzykom z okazji Jubileuszu składamy serdeczne gratulacje!

Łowicka Orkiestra Kameralna powstała w sierpniu 2001 r. Założycielem jest Eugeniusz Strycharski, prezes Łowickiego Towarzystwa Muzycznego im. M. Zieleńskiego. Ideą powstania orkiestry była chęć wspólnego muzykowania ale przede wszystkim inne spojrzenie na kulturę muzyczną naszego miasta. „ …Trzeba być dumnym z bogactwa folkloru Ziemi Łowickiej, ale na XXI wiek to o wiele za mało. Społeczeństwo oczekuje czegoś więcej, innych rozrywek muzycznych, rodzimych, tworzonych właśnie w naszym mieście” – mówi założyciel orkiestry Eugeniusz Strycharski. Pomimo, że Łowicz nie jest bogaty pod względem ludzi grających profesjonalnie na instrumentach muzycznych – udało się zawiązać Łowicką Orkiestrę Kameralną.

Pierwsze swe próby orkiestra ma w Łowickim Ośrodku Kultury przy ul. Pijarskiej, jednak ze względu na lepsze warunki do grania i przechowywania instrumentów, przeniosła się do siedziby Łowickiego Towarzystwa Muzycznego przy ul. Mickiewicza. Od samego początku orkiestra działa pod patronatem Łowickiego Ośrodka Kultury.

Pierwszy koncert odbył się 9 listopada 2001 roku w auli Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Łowiczu z okazji rocznicy Święta Niepodległości. Orkiestra wystąpiła w następującym składzie: Eugeniusz Strycharski- klarnet, Joanna Kruczyk – skrzypce, Anna Ignaczak – skrzypce, Adam Wojciechowski – skrzypce, Małgorzata Kubisiak – flet poprzeczny, Włodzimierz Sieczkowski – fortepian, Bohdan Fudała – kontrabas, Radosław Antosik – violonczela.

Ten pierwszy koncert, choć w okolicznościowym repertuarze, utwierdził nas w przekonaniu, że zawiązanie orkiestry o takim profilu jest przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Owacje na stojąco to chwila wzruszeń dla członków orkiestry, która zaledwie po kilku próbach i małym składzie instrumentalnym zabrzmiała poprawnie. To cieszy i dodaje skrzydeł, że w tych trudnych czasach można odbiorcom sprawić przyjemność. Inauguracyjny występ obejrzeli zaproszeni goście m.in. przedstawiciele władz miejskich, powiatowych oraz biskup Alojzy Orszulik. Z czasem dołącza do orkiestry Marzena Rogowiecka (skrzypce) oraz uczennica Społecznego Ogniska Muzycznego w Łowiczu – Weronika Mońka (skrzypce).

Zespół pracuje nad poszerzeniem repertuaru. Ryszard Budzałek – burmistrz Łowicza – na koncercie z cyklu „Burmistrz Miast Zaprasza” w sali barokowej Muzeum listami gratulującymi honoruje kierownictwo orkiestry, a najmłodszej członkini, Annie Ignaczak, wręcza nagrodę rzeczową.

Orkiestra nadal powiększa repertuar i z czasem akompaniuje na koncertach rodowitym śpiewakom łowickim: Annie Niekraś, Annie Szołajskiej, Aleksandrze Jaworskiej.

Koncerty stają się coraz ciekawsze repertuarowo i przyciągają jeszcze szersze grono odbiorców. Zespół koncertuje w Bazylice Katedralnej, Muzeum w Łowiczu, Łowickim Ośrodku Kultury, Mazowieckiej Wyższej Szkole Humanistyczno-Pedagogicznej oraz poza Łowiczem: w Nieborowie, Borowie, Łodzi. Są to zarówno koncerty w salach jak i plenerowe. Wiosną 2005 r. z orkiestry odchodzi grający na fortepianie Włodzimierz Sieczkowski. Orkiestra proponuje współpracę łowiczance p. Dorocie Mazurkiewicz (fortepian) mieszkającej w Łodzi, która pracuje w łódzkich szkołach muzycznych. Po kilku spotkaniach, przez sentyment do naszego miasta, przystaje do naszej orkiestry.

Jesienią 2005 r. odchodzi p. Marzena Rogowiecka (skrzypce). Nie patrząc na sytuację gramy dalej, wiedząc, że jesteśmy potrzebni lokalnemu społeczeństwu. W 2006r. gościnnie wystąpiła pochodząca z Domaniewic solistka Sylwia Strugińska, ucząca się w łódzkiej Akademii Muzycznej. Były to koncerty „Łowickie Kolędowanie” i koncert podczas inauguracji obchodów 870-lecia Łowicza. Orkiestra obchodzi 5-lecie istnienia. Ostatnie lata to praca nad powiększaniem repertuaru i regularne koncerty wpisane do kalendarza imprez kulturalnych Łowicza, m.in. Koncert Karnawałowy, z cyklu „Burmistrz Miasta Zaprasza”, pamięci Jana Pawła II /w rocznicę urodzin/, z okazji Dnia Papieskiego.

Z orkiestrą gościnnie występuje solistka Ewa Smerecka. Pierwszy zagraniczny występ zespołu odbył się podczas czterodniowego pobytu w partnerskim mieście Colditz w Niemczech /30.04 – 3.05.2009/. Ponadto koncerty z okazji Roku Chopinowskiego, Dni Kultury Austrii, Dni Guzika, 100-lecia Kina w Łowiczu (specjalne multimedialne koncerty muzyki filmowej). Kierownik orkiestry Eugeniusz Strycharski otrzymuje w 2011 roku ministerialną odznakę „Zasłużony dla kultury polskiej” oraz nagrodę „Łowicka Róża”. 12 XI 2011 roku Orkiestra specjalnym koncertem w Muzeum świętuje swoje 10-lecie.

Źródło: http://lok.art.pl/lowicka-orkiestra-kameralna/


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]