Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Najstarsza wzmianka o mieście
Łowicz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136 r. Bulla potwierdzała prawa arcybiskupów gnieźnieńskich do okolicznych ziem, wymieniając Łowicz jako główny ich ośrodek. Tym samym stał się on miastem prymasowskim. Prawa miejskie uzyskał przed 1298 r.
‹‹    A-    A+
Aktualności
15 kwietnia 2015
Uczniowie łowickich gimnazjów klas trzecich, przystąpią do egzaminu gimnazjalnego sprawdzającego istotne wiadomości z przedmiotów humanistycznych, matematyczno-przyrodniczych oraz języka obcego nowożytnego.
Egzamin gimnazjalny jest powszechny, obowiązkowy oraz jest warunkiem ukończenia szkoły. Bada, w jakim stopniu uczeń opanował umiejętności ważne w życiu codziennym i przydatne w zdobywaniu wiedzy w szkole, np. wyszukiwanie i wykorzystywanie informacji. Pozwala również na porównanie osiągnięć danego ucznia z osiągnięciami innych gimnazjalistów, a także określa mocne strony ucznia i sygnalizuje słabe.

Przygotowany jest w formie pisemnej i ma postać kilkunastostronicowej broszury. Części humanistyczna i matematyczno-przyrodnicza trwają po 150 minut; część egzaminu z języka obcego nowożytnego trwa 60 minut na każdym z poziomów: podstawowym i rozszerzonym, przeprowadzany jest w szkołach w czasie trzech kolejnych dni.

We wtorek, 21 kwietnia 2015 r. odbędzie się część humanistyczna, w której gimnazjaliści będą musieli wykazać się wiadomościami i umiejętnościami z języka polskiego (godz. 9:00), historii i wiedzy o społeczeństwie (godz. 11:00). Sprawdzane będzie nie tylko rozumienie zamieszczonego tekstu, ale także znajomość utworów literackich lub dorobku autorów, których zgodnie z podstawą programową nie wolno pominąć w procesie kształcenia.

Wśród zadań otwartych z języka polskiego znajdzie się dłuższa wypowiedź pisemna w formie rozprawki, opowiadania, charakterystyki, opisu lub sprawozdania. Może też być sprawdzane opanowanie przez gimnazjalistę form użytkowych, takich jak podanie, życiorys i CV, list motywacyjny, dedykacja, a także list oficjalny, ogłoszenie i zaproszenie.

W środę, 22 kwietnia 2015 r. uczniowie klas trzecich w części matematyczno-przyrodniczej wykażą się wiadomościami i umiejętnościami z zakresu matematyki (godz. 11:00) oraz z zakresu przedmiotów przyrodniczych: biologii, chemii, fizyki i geografii (godz. 9:00).

Część matematyczno-przyrodnicza egzaminu sprawdza znajomość faktów, symboli, terminów, wzorów, formuł oraz opanowanie umiejętności prostych, np. wyszukiwania informacji, rozpoznawania typów obiektów, zjawisk i procesów, a także opanowanie umiejętności złożonych, często ponad przedmiotowych, takich jak rozumowanie wymagające krytycznego myślenia (m.in. na podstawie znajomości metodyki badań przyrodniczych), wykrywanie współzależności elementów lub procesów oraz związków przyczynowo - skutkowych i funkcjonalnych, stosowanie zintegrowanej wiedzy we własnych strategiach rozwiązywania problemów.

W czwartek, 23 kwietnia 2015 r. gimnazjaliści wykażą się wiadomościami i umiejętnościami z języka obcego nowożytnego. Dokonają wyboru jednego z siedmiu języków: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego, z zastrzeżeniem, że będzie to język, którego uczył się w gimnazjum jako przedmiotu obowiązkowego. Ta część egzaminu będzie miała dwa poziomy: podstawowy (godz. 9:00) i rozszerzony (godz.11:00).

Zestaw zadań egzaminacyjnych z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym obejmuje następujące części:
  • rozumienie ze słuchu,
  • rozumienie tekstów pisanych,
  • znajomość funkcji językowych,
  • znajomość środków językowych,
natomiast na poziomie rozszerzonym:
  • rozumienie ze słuchu,
  • rozumienie tekstów pisanych,
  • znajomość środków językowych,
  • wypowiedź pisemna.
Liczba uczniów przystępujących do egzaminu gimnazjalnego w łowickich gimnazjach to:
  • Gimnazjum nr 1 w Łowiczu: 78 osób
  • Gimnazjum nr 2 w Łowiczu: 120 osób
  • Gimnazjum nr 3 w Łowiczu: 45 osób
  • Gimnazjum nr 4 w Łowiczu: 20 osób


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]