Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Bazylika katedralna
Bazylika katedralna znana jest jako mauzoleum 12 prymasów Polski, pochowanych w podziemiach świątyni. Znajduje się w niej m.in. nagrobek prymasa Jakuba Uchańskiego, dłuta Jana Michałowicza z Urzędowa. Ponadto na uwagę zasługują wspaniałe organy, bogata biblioteka i skarbiec.
‹‹    A-    A+
Aktualności
10 grudnia 2014
Parkując samochód na parkingu za ratuszem miejskim w Łowiczu przy ul Starorzecze, możemy podziwiać kolejny mural autorstwa Marcina Tybusia ps. „Tyber”. Przedstawia on gigantycznego młodzieńca w stroju łowickim czytającego książkę. Księżak z książką nie jest jedynym i zapewnię nie ostatnim dziełem stworzonym przez tego, niezwykle zdolnego, artystę.
Malowidło zostało wkomponowane w elementy ściany tak, że sprawia wrażenie całości. Żaden nich nie przeszkadza w odbiorze dzieła, a wręcz przeciwnie jest jego doskonałym uzupełnieniem.

Dlaczego młodzieniec czyta książkę, a nie np. „bawi się” smartfonem czy tabletem? „Tyber" wyjaśnia, że celem muralu jest promowanie czytania, jako formy relaksu i spędzania wolnego czasu. Osobiście woli książki od nowinek technicznych. Prace nad muralem rozpoczął w środę, 3 grudnia 2014 r. Dziś możemy podziwiać go już prawie w całej okazałości. Pozostały ostatnie muśnięcia sprayem.

Pierwszym projektem Tybera było ubarwienie ścian dziedzińca i wnętrz budynku Łowickiego Ośrodka Kultury. Na korytarzu ŁOK-u namalowana została legenda o Łowiczu. Drugim przedsięwzięciem pn. „Przystanek Łowicz”, była zmiana wizerunku przystanku autobusowego przy ul. Świętojańskiej. Dzięki zaangażowaniu pracowników ŁOK i jego wizji artystycznej zyskał on nowe barwy i tym samym „nowe życie”.

Kolejnym projektem był mural wykonany na ścianie zakładu „Syntex” przy ul. Powstańców 1863 r. na zlecenie właściciela zakładu, Tomasza Krajewskiego. Składa się on z kilku fragmentów przedstawiających proces produkcji bawełny, począwszy od kwiatu bawełny po wykorzystanie włókna, aż do wyprodukowania skarpety.

Gigantyczny Księżak z książką na pewno nie jest ostatnim dziełem artysty tworzącego m.in. w Łodzi, Rzeszowie, Wrocławiu i Sochaczewie.

Za dopełnienie niezbędnych formalności przy otrzymywaniu pozwoleń i monitorowanie prac „Tybera” odpowiedzialny jest pomysłodawca przedsięwzięcia Łowicki Ośrodek Kultury


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]