Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
‹‹    A-    A+
Aktualności
21 sierpnia 2015
W najbliższym czasie, mają być wznowione prace przy renowacji zabytkowej bramie, znajdującej się przy dawnym Domu Księży Emerytów przy ul Świętojańskiej w Łowiczu. Brama z I połowy XIX w. przez bardzo długi czas stoi „odarta” z tynku i wygląda „szkaradnie”. Sprawia wrażenie zapomnianej. Rozpoczęte niegdyś prace, nigdy nie zostały ukończone.
Szczyt bramy ozdobiony był niegdyś dwoma gazonami i figurą. Prawdopodobnie przedstawiała ona Chrystusa Dobrego Pasterza. Kamienną postać z barankiem i pasterskim kijem można dostrzec m.in. na zdjęciach i obrazach przedstawiających Łowicz w latach 30. XX w.

Według dotychczasowych ustaleń figura, pochodziła prawdopodobnie z 1842 r. Taką informację można odnaleźć w „Przechadzce po Łowiczu" Romualda Orczykowskiego, żyjącego na przełomie XIX i XX wieku znawca Łowicza. Sąsiadujący z zabytkową bramą szpital św. Tadeusza oraz kościół św. Jana zostały zniszczone 6 września 1939 r. przez niemieckie bombowce. Figura, jak można zauważyć, przetrwała atak i hitlerowską okupację. Zniknęła jednak tuż po wojnie i nikt nie wie co się z nią stało.

W pierwotnych planach starostwo łowickie miało odrestaurować tylko samą bramę, bez jej szczytowych zdobień. Gdyby jednak odnaleziono zaginioną figurę, powróciłaby ona na swoje miejsce razem z odtworzonymi gazonami. Może istnieją zdjęcia samej figury, które umożliwiłyby stworzenie jej kopii?

Osoby posiadające jakiekolwiek informacje na temat zaginionej figury proszone są o podzielenie się tą wiedzą ze Starostwem Powiatu Łowickiego.

Do 17 sierpnia 2015 r. firmy mogły składać swoje oferty na renowacje bramy. . Postępowanie ofertowe jednak unieważniono z powodu braku pieniędzy. Do starostwa wpłynęła tylko jedna oferta firmy z Warszawy, która za odnowienie bramy chciała otrzymać ponad 122 tys. zł. To pięć razy więcej niż powiat zarezerwował na ten cel. Urzędnicy szukają tańszych oferentów. Czy brama zostanie odnowiona w takiej formie w jakiej być powinna? Miejmy nadzieję, ze tak się stanie.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]