Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Gmach dawnej poczty konnej
Gmach dawnej poczty konnej jest jedynym zachowanym wzorcowym zespołem pocztowym I klasy z okresu Królestwa Polskiego. W dniu 2 listopada 1830 roku w pokojach gościnnych poczty zatrzymał się na postój Fryderyk Chopin. Po odpoczynku udał się w dalszą podróż do Francji, na zawsze opuszczając Ojczyznę.
‹‹    A-    A+
Aktualności
29 września 2014
W minioną sobotę w wielu miastach Polski uczczono 75. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Nie inaczej było w Łowiczu. Urząd Miejski wraz z członkami Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty przygotowali w sali Łowickiego Ośrodka Kultury niecodzienne obchody tego święta.
Godzina „W” wybiła o 13.00. Sala kinowa zapełniła się niemal do ostatniego miejsca. Uroczystości rozpoczęły się od powitania gości i odśpiewania przez wszystkich „200 lat” dla przybyłych kombatantów. Następnie burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński opowiedział o Polskim Państwie Podziemnym.

Do prelekcji burmistrza włączył się Zbyszek Zagajewski (SH 10PP), który zreferował kontekst administracyjno-cywilny Państwa Podziemnego. Dziesiątacy przygotowali również małą dioramę z prezentacją niemieckich sylwetek Wehrmachtu z lat 1943-45 oraz gestapo jakie widywano w Łowiczu. Każdy z uczestników spotkania otrzymał pocztówkę przypominającą mieszkańcom czym było Polskie Państwo Podziemne.

Na chodniku przed łowickim kinem stanęła wartownia. Dzięki uprzejmości kolegów z SRH AA7(odtwarzają sylwetki żołnierzy Wehrmachtu) zaprezentowano dodatkowo dwie inne sylwetki z okresu końca wojny. Kilkoro kolegów i koleżanek z dziesiątki ukazało sylwetki powstańczo/partyzanckie okresu końca wojny. Całość zakończyła projekcja filmu Jana Komasy pt. Miasto 44.

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego jest świętem państwowym, obchodzonym co roku 27 września. Uchwalone zostało 11 września 1998 r. przez Sejm RP.

27 września 1939 roku w oblężonej przez Niemców Warszawie gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz utworzył wraz z grupą oficerów WP Służbę Zwycięstwu Polski – konspiracyjną organizację wojskową, mającą kontynuować walkę przeciwko obydwu okupantom. 4 grudnia 1939 roku gen. Sikorski powołał Związek Walki Zbrojnej z siedzibą w Paryżu jako organizację wojskową o charakterze apolitycznym i ogólnonarodowym.

14 lutego 1942 roku generał Władysław Sikorski przekształcił ZWZ w Armię Krajową (AK). Jednym z głównych zadań dowództwa stało się przyspieszenie akcji scalenia wszystkich grup wojskowych w jedną organizację podległą rządowi RP na uchodźstwie.

Najważniejszym celem AK było prowadzenie walki z Niemcami (zgodnie z możliwościami i dostępnymi środkami) oraz przygotowywanie kadr, a następnie sformowanie jednostek wojskowych w celu jawnego wystąpienia przeciw okupantowi w najbardziej sprzyjającym momencie wojny. Tajne struktury podporządkowane rządowi emigracyjnemu nazywano po wojnie Polskim Państwem Podziemnym. Drugiego takiego państwa nie było w całej Europie.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]