Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Kościół Św. Ducha
W miejscu kościoła Św. Ducha stał wcześniej drewniany kościół, który był filią parafii Najświętszej Marii Panny. W XIV wieku pełnił funkcje szpitalne. Po jego przebudowie został podniesiony do rangi kościoła parafialnego. Jego wezwanie mogłoby wskazywać na jego pierwotny szpitalny charakter. Prawdopodobnie był to pierwszy, murowany kościół w Łowiczu. Został on pobudowany w stylu gotyckim przez Janka z Uniejowa.
‹‹    A-    A+
Aktualności
24 września 2014
W najbliższą sobotę, 27 września 2014 r. obchodzić będziemy Dzień Podziemnego Państwa Polskiego. Święto, zostało ustanowione 11 września 1998 przez Sejm RP poprzez aklamację i upamiętnia tajne struktury państwa polskiego, istniejące w czasie II wojny światowej, od 27 września 1939 roku (utworzenie SZP) do stycznia 1945 (aresztowanie przez NKWD komendanta głównego AK Leopolda Okulickiego), podlegające Rządowi RP na uchodźstwie.
W związku z świętem, w łowickim kinie Fenix, będzie można obejrzeć bezpłatnie film pt. „Miasto 44” w reżyserii Jana Komasy, opowiadający o wydarzeniach w czasie Powstania Warszawskiego. Przed pokazem członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty przedstawią sylwetki żołnierzy Państwa Podziemnego oraz okupanta.

Początek spotkania o godz. 13.00 Warto, więc przyjść trochę wcześniej. Ilość miejsc ograniczona.

Organizatorem uroczystości jest Urząd Miasta w Łowiczu, Łowicki Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty, ZSP nr 1. Wstęp wolny.

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego uchwalony został 11 września 1998 r. przez Sejm RP. 27 września 1939 roku w oblężonej przez Niemców Warszawie gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz utworzył wraz z grupą oficerów WP Służbę Zwycięstwu Polski – konspiracyjną organizację wojskową, mającą kontynuować walkę przeciwko obydwu okupantom. 4 grudnia 1939 roku gen. Sikorski powołał Związek Walki Zbrojnej z siedzibą w Paryżu jako organizację wojskową o charakterze apolitycznym i ogólnonarodowym.

14 lutego 1942 roku generał Władysław Sikorski przekształcił ZWZ w Armię Krajową (AK) . Najważniejszym celem AK było prowadzenie walki z Niemcami (zgodnie z możliwościami i dostępnymi środkami) oraz przygotowywanie kadr, a następnie sformowanie jednostek wojskowych w celu jawnego wystąpienia przeciw okupantowi w najbardziej sprzyjającym momencie wojny. Tajne struktury podporządkowane rządowi emigracyjnemu nazywano po wojnie Polskim Państwem Podziemnym.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]