Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
‹‹    A-    A+
Aktualności
2 grudnia 2015
W Zakładzie Karnym w Łowiczu zakończyły się dwa programy resocjalizacyjne sprzyjające przygotowaniu do readaptacji społecznej w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom oraz nadużywaniu alkoholu i używania narkotyków „Nowy, trzeźwy ja....” i „Czas na zmianę”.
Celem obu programów było propagowanie życia bez nałogów, zmniejszenie zjawiska eksperymentalnego używania substancji psychoaktywnych lub ich substytutów w warunkach wolnościowych, kształtowanie umiejętności interpersonalnych, w tym zachowań asertywnych oraz nabycie umiejętności obrony przed naciskiem otoczenia.

W programach uczestniczyło kilkudziesięciu osadzonych, odbywających karę pozbawienia wolności w łowickiej jednostce penitencjarnej m.in. za przestępstwa komunikacyjne spowodowane pod wpływem alkoholu i narkotyków.

Zajęcia prowadzone były w różnej formie we współpracy z przedstawicielami Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych działającej przy Urzędzie Miejskim w Łowiczu oraz koordynatorami realizacji zadań wynikających z Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii.

W trakcie programu wykorzystano narko-google, alko-google, a także pakiet informacyjny przygotowany przy współudziale Komendy Stołecznej Policji oraz OISW w Warszawie „Poznaj i zrozum ryzyko”, jak również film edukacyjny pt. „Więzienie, stracony czas”.

Osadzeni zobaczyli również spektakl pt. „ABC MOCARZA”, przygotowany przez aktorów Agencji Artystycznej GALANA z Krakowa. Głównym tematem widowiska był problem związany z dopalaczami i alkoholem oraz powikłaniami po ich zażywaniu. Zwykle prowadzi on do rodzącej się w człowieku agresji i przemocy, a nawet długotrwałego pobytu w ośrodku zamkniętym dla osób uzależnionych od środków psychoaktywnych.

Projekty realizowane były przez wychowawców: mjr Magdalenę Brzozowską, por. Kamila Szczapę oraz psychologów szer. Annę Antos oraz mł. chor. Martynę Nowakowską.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]