Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Park w Arkadii
Park w Arkadii, założony w stylu angielskim w 1778 roku to jeden z najlepiej zachowanych parków romantycznych w Polsce. Założycielką parku była Helena z Przeździeckich Radziwiłłowa. W parku rozrzuconych jest mnóstwo romantycznych pawilonów m.in. Domek Gotycki z Grotą Sybilli, Dom Burgrabiego z Łukiem Greckim, Przybytek Arcykapłana i wiele innych.
‹‹    A-    A+
Aktualności
7 czerwca 2021
Koło Przewodników PTTK im. Anieli Chmielińskiej w Łowiczu w ramach Dnia Dziecka, zorganizowało kolejny spacer historyczny z „duchami przeszłości”. Odbył się on w niedzielę, 29 maja 2021 r. i rozpoczął sprzed siedziby PTTK, mieszczącej się w zabytkowej kamienicy „napoleońskiej” przy Starym Rynku. Grupie liczącej ponad 50 osób przewodziły przewodniczki, przebrane za Mieszczkę i Marię Walewską.
Pierwszym duchem, którego spotkano na trasie był arcybiskup Michał Stefan Radziejowski, który pojawił się przy Bramie Prymasowskiej. Opowiadał on m.in. o początkach Łowicza oraz o tym, jak niegdyś podejmował on gości na zamku prymasowskim.

Kolejną postacią był Napoleon Bonaparte - Wielki Cesarz Francuzów. Wspominał on swoją wizytę w Łowiczu, a konkretnie pobyt w lokalnej oberży, która mieściła się we wspomnianej już kamienicy przy Starym Rynku. Napoleon opowiadał również o swojej karierze wojskowej i ostatecznej klęsce. Mówił także o swojej wielkiej miłości do Marii Walewskiej i poczęstował dzieci francuskimi ciastkami.

Aniela Chmielińska, wielka badaczka regionu łowickiego i kultury Księżackiej, jak zawsze, czekała na dzieci przed Muzeum w Łowiczu. Opowiadała o tym, jak kolekcjonowała pamiątki łowickie, spacerując od wioski do wioski oraz prezentowała wycinanki i kwiaty z bibuły. Przypomniała, że zebrane zbiory stanowią podstawową część dzisiejszego działu etnograficznego łowickiego muzeum.

W miejscu dawnej bramy miejskiej, zwanej kierchowską czekał Kat Michałek, który zdradził dzieciom tajniki swojego, niechlubnego rzemiosła. Opowiadał m.in. o karach stosowanych w dawnych wiekach. Warto w tym miejscu przypomnieć, że nie każde miasto posiadało kata. Dlatego też często był on wypożyczany do wykonywania wyroków np. w Łęczycy.

Na ul. Zduńskiej dzieci spotkały żyda Jankiela, których nie tylko chciał im sprzedać szlafrok ale również opowiedział o historii ulicy. Wskazał również miejsce, gdzie kiedyś znajdowała się synagoga żydowska. Na koniec wszystkie dzieci zostały obradowane przez Jankiela cukierkami.

Kolejnym duchem przeszłości był zakonnik zmierzający do swojego klasztoru, który chętnie podzielił się informacjami na temat życia zakonnego. Na Nowym Rynku dzieci spotkały również Czarownicę Wiedźminę, która opowiadała o czarach, upadku wieży łowickiego ratusza oraz miksturach wyczarowywanych z ziół.

Spacer z duchami - przewodnikami zakończył się wspólnym zdjęciem. Każdy z uczestników otrzymał również na pamiątkę pocztówkę, znaczek oraz słodką niespodziankę. Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach zadania publicznego, współfinansowanego przez Urząd Miejski w Łowiczu.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]