Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Nazwa miasta Łowicz
Nazwa miasta Łowicz wywodzi się od nazewnictwa dawnej osady łowieckiej, skąd książęta mazowieccy wyruszali na polowania tzw. „łowy” w okoliczną puszczę. W dogodnym miejscu, nad rzeką Bzurą, książęta mazowieccy zbudowali zamek, przy którym rozwinęła się osada łowiecka. Jak głosi tablica, umieszczona pod chórem w kolegiacie, w 1100 roku książęta mazowieccy wznieśli w osadzie kościół. Obecnie - Bazylika Katedralna.
‹‹    A-    A+
Aktualności
24 października 2014
Do ratusza miejskiego zwykle przychodzą interesanci, chcący załatwić swoje sprawy urzędowe. Ale jak się okazuje, nie tylko! Częstymi gośćmi są również dzieci ze szkół i przedszkoli, chcące spotkać się z burmistrzem miasta i poznać jego obowiązki. Nie inaczej było w tym tygodniu. Burmistrza Łowicza Krzysztofa Jana Kalińskiego odwiedziły dwie grupy przedszkolaków.
Burmistrz przyjął dzieci tradycyjnie w sali radzieckiej, w której zwykle odbywają się różnego rodzaju oficjalne spotkania oraz sesje Rady Miejskiej. Podczas spotkania przybliżył on im m.in. historię ratusza oraz znaczenia malowideł pokrywających ściany reprezentacyjnej sali.

Dzieci były zachwycone spotkaniem z burmistrzem, który nie tylko opowiadał o mieście, ale także umożliwił im założenie ozdobnego łańcucha, zwykle zakładanego podczas ważnych uroczystości, jako znak rządzenia miastem. Kto wie, może ten fakt zaważy na tym, że któreś z nich w przyszłości, będzie chciało zostać burmistrzem lub radnym miejskim?

Na zakończenie burmistrz wyjaśnił dzieciom znaczenie łacińskiej dewizy znajdującej się pod Herbem Dużym Miasta Łowicza: Patriae Commodis Serviens. W tłumaczeniu znaczy ona: Być Ojczyźnie pożytecznym.

Dewiza ta dotyczy się nie tylko osób sprawujących aktualnie władzę, ale każdego z nas – wyjaśniał burmistrz. Szczególne znaczenie ma w kontekście „małej Ojczyzny”, a więc miasta, w którym się żyje. Tylko od nas zależy, jak ono będzie wyglądało i czy będzie się nam w nim żyło dobrze czy źle.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]