Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Miasta partnerskie
Łowicz prowadzi szeroką współpracę z sześcioma miastami partnerskimi. Są to: Colditzv(Niemcy), Lubliniec, Soleczniki (Litwa), Reda, Saluzzo (Włochy) oraz Montoire-sur-le-Loir (Francja). Współpraca ma charakter kulturalny, społeczny, gospodarczy i turystyczny.
‹‹    A-    A+
Aktualności
28 października 2021
W Łowickim Ośrodku Kultury, 27 października 2021 r. odbyła się promocja książki i filmu powstałego w ramach projektu pn. „Dialekt Księstwa Łowickiego wersja dla każdego”, będącego kontynuacją, realizowanego przez Łowicki Ośrodek Kultury we współpracy z Miejską Biblioteką im. Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego w Łowiczu w 2020 r. zadania pn. „Z gwarą za pan brat! Działania promujące dialekt łowicki.”
Przeprowadzone zostały wówczas warsztaty gwarowe dla dzieci i młodzieży, które wskazały Organizatorom konieczność utrwalenia gwary również w wersji filmowej, uzupełnionej o publikację z tekstami informacyjnymi oraz słownikami gwarowymi dotyczącymi tematów ukazujących bogactwo kultury ludowej regionu łowickiego. Do współpracy przy rozwinięciu zadania zaproszone zostały więc twórczynie ludowe: Joanna Bolimowska, Barbara Frątczak i Anna Staniszewska, które znajomość gwary wyniosły z domów rodzinnych.

Podczas spotkania promocyjnego twórczynie ludowe w gwarze ludowej opowiadały o pracy przy projekcie, w czasie którego nagrane zostały m.in. filmiki o gwarze i zwyczajach łowickich. Nagrań dokonano w przestrzeni eksplozyjnej i etnograficznej Muzeum w Łowiczu, mini skansenie w Łowiczu oraz w skansenie w Maurzycach. Twórczynie opracowały również słowniki gwarowe towarzyszące tekstom. Dzięki temu każdy czytelnik i widz z łatwością będzie mógł zapoznać się z dialektem łowickim. Filmy nagrane zostały na płycie DVD i są integralną częścią publikacji.

W wydawnictwie znalazły się również teksty autorstwa dr. Karoliny Wandy Rutkowskiej oraz Marzeny Kozaneckiej – Zwierz poświęcone dziewięciu tematom: Strój ludowy na Ziemi Łowickiej, Chata łowicka, Budownictwo, Potrawy regionalne, Darcie pierza, Tradycje bożonarodzeniowe, Tradycje wielkanocne, Żniwa, Wesele, Godki z babcinej szuflodki, poprzedzone obszernym wstępem opowiadającym o oryginalności kultury ludowej Łowickiego. Przybliżają one najważniejsze informacje o dawnym Księstwie Łowickim, jego mieszkańcach, ich życiu codziennym i rodzinnym.

Projekt książki i okładki płyty wykonał grafik Jacek Rutkowski. Sspotkanie prowadził dyrektor ŁOK Maciej Malangiewicz. Wydawnictwo i płyta adresowane są do osób interesujących się łowicką kulturą ludową, służyć mogą jako pomoc dydaktyczna w lekcjach regionalnych, które poprzez słowo pisane oraz mówione przybliżą bogactwo życia Księżaków Łowickich. Mogą być również punktem wyjścia do dalszych zainteresowań zaprezentowaną tematyką.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]