Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Diecezja Łowicka
Diecezję Łowicką utworzył Papież Jan Paweł II w 1992 roku, a Łowicz ustanowił jej stolicą. Ojciec Święty odwiedził miasto 14 czerwca 1999 roku. Wtedy też podniósł katedrę łowicką do rangi bazyliki mniejszej.
‹‹    A-    A+
Gmina ewidencja zabytków
Pliki do pobrania:
Zabytki

Czas powstania:
2 poł. XVII w.
przebud. na salę balową i cerkiew 1818 - 1829
Miejscowość:
Łowicz
Adres:
99-400 Łowicz
ul. Podrzeczna 30
Przynależność administracyjna:
województwo łódzkie
powiat łowicki
gmina Miasto Łowicz
Formy ochrony:
Nr i data wpisu do rejestru zabytków
569/126 z dnia 19.08.1967 r.
Opracowanie karty (autor, data i podpis):
Lidia Lamcha na zlecenie Urzędu Miejskiego w Łowiczu
listopad 2012
Dominikanów sprowadził do Łowicza około 1400 roku arcybiskup Mikołaj Kurowski ufundował im klasztor na placu, podarowanym przez Benedykta z Modlny, archidiakona łęczyckiego Jana z Opatowic Cholewa. Kościół pochodzi także z XV wieku i choć obecnie nie pełni roli świątyni, zachowały wewnątrz łukowo–krzyżowe sklepienia.

W 1812 roku urządzono w klasztorze składy wojskowe, po uprzednim ograbieniu przez Prusaków. Dominikanie zmuszeni zostali do opuszczenia zabudowań i w 1818 roku ustąpili do Sochaczewa. Wówczas ołtarze z kościoła przeniesiono do Piątku, kościoła św. Ducha w Łowiczu i kościoła pijarów. Organy wywieziono do Chruślina, a żelazne drzwi z datą „1561” znalazły schronienie w ówczesnym Muzeum Starożytności i Pamiątek Historycznych Władysława Tarczyńskiego (obecnie w zbiorach łowickiego muzeum).

W latach 1818–1829 klasztor przebudowano na koszary wojsk polskich, później zajęli je Moskale, którzy w prezbiterium kościoła na parterze urządzili salę balową, a na piętrze–cerkiew. W 1863 roku mieściła się w tym gmachu szkoła junkierska, an a początku I wojny światowej budynki zajęli Niemcy. Po 1915 roku urządzono elektrownię miejską. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, w dawnych klasztornych pomieszczeniach stacjonował 10 Pułk Piechoty i stąd, w lipcu 1939 roku wyruszył do Wielkopolski, gdzie rozpoczął prace fortyfikacyjne.

W listopadzie 1947 roku ulokowana tu została szkoła średnia, która znajduje się tu do dziś (obecnie Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. 10 Pułku Piechoty). Budynki klasztorne, zbudowane na planie czworoboku, są dwukondygnacyjne, zachował się wirydarz. Obok dzisiejszej szkoły znajduje się pomnik Józefa Piłsudskiego, który wrócił na dawne miejsce, po 34 latach, w 1989 roku.

Źródło informacji: Urząd Miasta w Łowiczu "Na łowickim szlaku"

Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]