Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Gmach dawnej poczty konnej
Gmach dawnej poczty konnej jest jedynym zachowanym wzorcowym zespołem pocztowym I klasy z okresu Królestwa Polskiego. W dniu 2 listopada 1830 roku w pokojach gościnnych poczty zatrzymał się na postój Fryderyk Chopin. Po odpoczynku udał się w dalszą podróż do Francji, na zawsze opuszczając Ojczyznę.
‹‹    A-    A+
Gmina ewidencja zabytków
Pliki do pobrania:
Zabytki

Czas powstania:
1582 r.
Miejscowość:
Łowicz
Adres:
99-400 Łowicz
ul. Stanisławskiego 31
Przynależność administracyjna:
województwo łódzkie
powiat łowicki
gmina Miasto Łowicz
Formy ochrony:
Nr i data wpisu do rejestru zabytków
568/122 z dnia 18.08.1967 r.
Opracowanie karty (autor, data i podpis):
Lidia Lamcha na zlecenie Urzędu Miejskiego w Łowiczu
listopad 2012
W latach siedemdziesiątych XV w. powstał z fundacji arcybiskupa Jana Gruszczyńskiego klasztor bernardynów, sprowadzonych do Łowicza w 1468 roku i niemal równocześnie kościół pod wezwaniem św. Bartłomieja. Powstały wtedy zabudowania drewniane, zaś kościół murowany postawiono ok. 1580 roku.

W formie pierwotnej najlepiej zachowała się część kościoła widoczna od strony prezbiterium, zbudowana z cegły, posiadająca układ polski i cechy stylu gotyku mazowieckiego. Najstarszą częścią zabudowań klasztornych jest wschodnie skrzydło z końca XVI w, zaś skrzydła południowe i zachodnie powstały w II połowie XVIII wieku, a ich fundatorem był wojewodzic poznański Wiktor Raczyński. Jego nagrobek znajdował się w kościele pobernardyńskim.

Ponadto były tu też nagrobki: księżnej Katarzyny Zbarskiej, Wawrzyńca Kaweckiego - stolnika rawskiego i dworzanina dwóch prymasów oraz rodziny Walewskich z Walewic. Wszystkie zostały zniszczone przez zajęcie klasztoru przez Prusaków w 1805 roku, którzy wypędzili zakonników. Kilka lat później w budynku umieszczono koszary wojskowe, a około 1836 roku kościół zaadaptowano na cerkiew.

Po odzyskaniu niepodległości przeprowadzono gruntowny remont i w 1925 roku ulokowano w budynku Państwowe Seminarium Nauczycielskie. Obecnie mieszczą się tu: Kolegium Języków Obcych i Kolegium Nauczycielskie. Mimo wielu remontów wnętrza zachowały dawne sklepienia kolebkowo - krzyżowe i pierwotny, surowy charakter służący sklepieniu.

Źródło informacji: Urząd Miasta w Łowiczu "Na łowickim szlaku"

Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]