Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Najstarsza wzmianka o mieście
Łowicz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136 r. Bulla potwierdzała prawa arcybiskupów gnieźnieńskich do okolicznych ziem, wymieniając Łowicz jako główny ich ośrodek. Tym samym stał się on miastem prymasowskim. Prawa miejskie uzyskał przed 1298 r.
‹‹    A-    A+
Aktualności
7 września 2020
„Balladyna” Juliusza Słowackiego była tegoroczną lekturą, dziewiątej odsłony Narodowego Czytania. Akcja, zachęcająca wszystkich do wspólnego, publicznego czytania największych polskich dzieł literackich, zapoczątkowana została w 2012 r. przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Czytano wówczas „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.
W czasie ubiegłorocznej edycji Narodowego Czytania w 2019 r. lekturą były Nowele polskie. W tym roku przypomniano wybitne dzieło polskiego romantyzmu Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna”, czyli dramat o złej siostrze i córce.

Jak co roku do akcji Narodowego Czytania, która odbywała się 5 września 2020 r. , włączyły się dwie łowickie biblioteki: Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łowiczu i Miejska Biblioteka im. Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego w Łowiczu. Z powodu pandemii COVID-19 i związanymi z tym obostrzeniami sanitarno-epidemicznymi miała ona inną, niż zwykle odsłonę. Publiczne czytanie przeniesione zostało do sieci (Internetu).

Obie biblioteki przygotowały filmiki na których czytane były fragmenty „Balladyny”. PBP do czytania zaprosiła przedstawicieli różnych organizacji samorządowych, działających w mieście i na terenie powiatu łowickiego, a Miejska Biblioteka, uczniów klasy siódmej ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łowiczu. Prezentacja online filmu w wykonaniu uczniów udostępniona zostanie w piątek, 11 września 2020 r.

Równocześnie Miejska Biblioteka ogłosiła internetowy konkurs plastyczny „Portrety Aliny…” dla uczniów klas siódmych i ósmych łowickich szkół podstawowych. Szczegóły na stronie www.cebrowski.pl


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]