Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
1357
W 1357 roku książę mazowiecki, Siemowit III wystawił dokument, w którym uznał pełnię immunitetu arcybiskupiego do Łowicza i kasztelanii. Wynika z niego, iż Łowicz wraz z przyległymi dobrami, liczącymi aż 111 wsi, stanowił największy kompleks majątkowy. W ówczesnych czasach należał on do Kościoła.
‹‹    A-    A+
Aktualności
26 czerwca 2014
130 osób wzięło udział w I Łowickim Rajdzie Nocnym „W poszukiwaniu kwiatu paproci”, zorganizowanym z 20/21 czerwca 2014 r. przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Łowiczu. Zainteresowanie rajdem, przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów, którzy wstępnie szacowali udział maksymalnie 100 osób. Widać, że pomysł nocnego wędrowania po Ziemi Łowickiej ma wielu zwolenników, którzy czekali na tego typu imprezę.
Na starcie rajdu stanęło 19 drużyn. Każda z nich miała swoją indywidualną nazwę, przypisaną trasę wędrówki i zadania do wykonania. Wśród nich było m.in. sfotografowanie określonych obiektów na trasie przemarszu, uzupełnienie brakującego hasła oraz odpowiedzenie na wylosowane pytanie dotyczące określonej trasy. Drużyny miały także za zadanie dotrzeć w określonym czasie do trzech punktów kontrolnych, na których dodatkowo sprawdzana była ich wiedza z terenu, po którym się poruszali. Za brak realizacji zadania lub dotarcie na punkt kontrolny za wcześnie lub za późno drużyny otrzymywały punkty karne.

Aby wzajemnie sobie nie przeszkadzać w realizacji zadań, drużyny były wypuszczane po, cztery co kwadrans. Z każda z nich omówiony raz jeszcze został regulamin rajdu i zasady bezpieczeństwa na drodze. Jak się okazało każda z drużyn poważnie podeszła do swoich zadań i pilnowała czasu dotarcia na punkty kontrolne. Skutkowało to brakiem naliczania punktów karnych. O zwycięstwie drużyny zadecydowało, więc losowanie.

Zwycięską drużyną I Łowickiego Rajdu Nocnego została grupa Geograficzne Drabiaki. Członkowie grupy w nagrodę otrzymali plecaki turystyczne i pamiątkową statuetkę sowy z logo PTTK.

Najmłodszą uczestniczką rajdu była Zuzanna Korejwo - która otrzymała torbę podróżną, najstarszą osobą uczestniczącą w rajdzie był prezes PTTK Oddział w Łowiczu - Janusz Dyl, dlatego też nagrodę dla najstarszego uczestnika zdobyła kolejna "w starszeństwie" Danuta Dąbrowska - otrzymała śpiwór. Ponadto wśród uczestników rajdu rozlosowano liczne nagrody: plecaki, maty gimnastyczne, bidony pozyskane w ramach Małych Grantów 2014 oraz z Urzędu Miasta w Łowiczu, a także zestawy gadżetów: kubki, książki, smycze, długopisy, pozyskanych z Gminy Łowicz i Miasta Łowicz. Wśród drużyn znaleźli sie m.in. mieszkańcy Łodzi, Głowna, Kiernozi, a nawet Bydgoszczy.

Osobno losowano nagrody przekazane przez sponsorów. Studio Masażu Paraiso, Łowicz, ul. 1 Maja 10, przekazało trzy talony na usługę masażu. Rozlosowano je wśród opiekunów drużyn. Kawiarnia Cafe Bordo przeznaczyło dla drużyn trzy zaproszenia do kawiarni. Jedna z najlepszych drużyn (z zerowym dorobkiem punktowym) wylosowała kupon do realizacji w Pizzerii "Starówka". Ponadto każda z drużyn otrzymała dyplom, a każdy z uczestników znaczek rajdowy i kartę pocztową. Rajd zakończył się wspólnym ogniskiem z pieczeniem kiełbasek, które trwało do świtu.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem rajdu był Zdzisław Kryściak, prezes Koła Przewodników PTTK im. Anieli Chmielińskiej, działającego w strukturach łowickiego PTTK. W organizację i sprawny przebieg rajdu oraz weryfikację punktów na trasie zaangażowanych było wielu członków łowickiego PTTK: Teresa Wojciechowska, Dorota Wiśniewska, Agnieszka Walczak, Jagoda Lendzion oraz Adam Szymański, Darek Milczarek, Marek Trepa, Piotr Zakrzewski, Radek Kupiec i Jacek Rybus.

Rajd zorganizowany został w ramach Małych Grantów 2014, projektu realizowanego przez Łowicki Ośrodek Kultury. PTTK Oddział w Łowiczu, za naszym pośrednictwem, wszystkim sponsorom oraz osobom zaangażowanym w rajd składa serdeczne podziękowanie.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]