Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Nazwa miasta Łowicz
Nazwa miasta Łowicz wywodzi się od nazewnictwa dawnej osady łowieckiej, skąd książęta mazowieccy wyruszali na polowania tzw. „łowy” w okoliczną puszczę. W dogodnym miejscu, nad rzeką Bzurą, książęta mazowieccy zbudowali zamek, przy którym rozwinęła się osada łowiecka. Jak głosi tablica, umieszczona pod chórem w kolegiacie, w 1100 roku książęta mazowieccy wznieśli w osadzie kościół. Obecnie - Bazylika Katedralna.
‹‹    A-    A+
Aktualności
14 czerwca 2022
Burmistrz Miasta Łowicza Krzysztof Jan Kaliński zaprasza do udziału w obchodach Bożego Ciała w Łowiczu. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa tradycyjnie rozpocznie się, 16 czerwca 2022 r. o godz. 10:30 uroczystą Mszą Święta w Bazylice Katedralnej p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Mikołaja w Łowiczu.
PROCESJA BOŻEGO CIAŁA
Po Mszy Świętej, zgodnie ze starym zwyczajem, wyruszy procesja do czterech ołtarzy zlokalizowanych na terenie miasta. Trasa procesji prowadzić będzie z Bazyliki Katedralnej znajdującej się na Starym Rynku ulicami: 11 Listopada, Tkaczew i 3 Maja. Pierwszy ołtarz znajdował się będzie przed kościołem Ojców Pijarów. Drugi przed kościółkiem Świętego Leonarda i Świętej Małgorzaty na Końskim Targu. Trzeci przy skrzyżowaniu ul. Tkaczew i ul. 3 Maja, a ostatni, czwarty, przy dzwonnicy bazyliki. Powrót na Stary Rynek odbywać się będzie ul. 3 Maja.

Ołtarz pierwszy znajdować się będzie przy kościele pw. Matki Bożej Łaskawej i Świętego Wojciecha i przygotują go Ojcowie Pijarzy. Drugi przy kościele pw. Świętego Leonarda i Świętej Małgorzaty przy Końskim targu przygotuje Cech Rzemiosł Różnych i Przedstawiciele Drobnej Przedsiębiorczości. Trzeci przy ul. Tkaczew (dawnym pawilonie PSS Społem „Kasia” mieszkańcy ulicy Spokojnej i ulic przyległych czyli dawnych Zielkowic I, a czwarty na Starym Rynku Wspólnoty Neokatechumenalne z parafii katedralnej.

WIDOWISKO PREZENTACJI SZTUKI LUDOWEJ
W tym roku nie będzie Parady Księżaków i warsztatów ludowych, a stoiska z rękodziełem rozstawione zostaną przy uliczce prowadzącej do Muszli Koncertowej w parku Błonia. Tam też odbywać się będzie Widowisko Prezentacji Sztuki Ludowej. Imprezę poprowadzą znani i lubiani konferansjerzy: twórczyni ludowa Anna Staniszewska i przewodnik PTTK oraz gawędziarz Eligiusz Pietrucha. Na scenie zaprezentują się znane i lubiane zespoły ludowe.

PROGRAM:
  • 14:00-14:10 otwarcie prezentacji ludowych
  • 14:10-14:40 Zespół Śpiewaczy „KSINZOKI”
  • 14:45-15:00 Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „ZDUNY”
  • 15:10-15:25 Kapela ludowa „GIENIOLNI”
  • 15:30-15:50 Dziecięcy Zespół Ludowy „KOCIERZEWIACY”
  • 16:00-17:00 Dziecięco-Młodzieżowy Zespól Ludowy „KODERKI”*
  • 17:05-17:30 Zespół Pieśni i Tańca „BLICHOWIACY”
Na stoiskach przy muszli będzie można zapoznać się także z wydawnictwami Łowickiego Ośrodka Kultury związane z folklorem, które powstały w czasie pandemii (2020-2021) z projektów:
  • Z gwarą za pan brat! - działania promujące folklor łowicki
  • Gwara Księstwa Łowickiego. Wersja dla każdego vol.1
  • Łowicka Kultura Ludowa na starej fotografii
  • Chłopi Forever
Tego dnia będzie można również zwiedzać Muzeum w Łowiczu, mieszczące się przy Starym Rynku. To jedno z największych i najważniejszych muzeów w województwie łódzkim! Prezentuje bogatą kolekcję eksponatów, ukazujących wielką historię Miasta Łowicza i kulturę ludową Księżaków, mieszkańców ziemi łowickiej, terenu dawnego Księstwa Łowickiego! Koniecznie trzeba je odwiedzić.

Uwaga! Zmianie ulega lokalizacja straganów komercyjnych tzw. „bobików” i stoisk gastronomicznych. Zlokalizowane one będą na Targowisku Miejskim.

Tradycyjnie przy ul. Kaliskiej rozłoży się Wesołe Miasteczko.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]