Czy wiesz, że ... ?
Walewice
W Walewicach znajduje się pałac klasycystyczny szambelana królewskiego Anastazego Walewskiego. Zamieszkiwała tutaj niegdyś słynąca z urody Maria z Łączyńskich Walewska zwana „polską żoną Napoleona”, tu też przyszedł na świat syn cesarza Aleksander. W pobliżu znajduje się rezerwat geologiczny „Walewice” ukazujący osady okresu lodowcowego.
Boże Ciało
31 maja 2018, 14:00
Miejsce: Scena: Nowy Rynek
Burmistrz Miasta Łowicza Krzysztof Jan Kaliński serdecznie zaprasza, 31 maja 2018 r. do udziału w uroczystościach kościelnych i miejskich „Bożego Ciała w Łowiczu”. O godz. 10.30, w Bazylice Katedralnej p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Mikołaja w Łowiczu, odbędzie się uroczysta Msza Święta celebrowana przez ordynariusza Diecezji Łowickiej bp. Andrzeja Franciszka Dziubę.
PROCESJA BOŻEGO CIAŁA
Po mszy świętej, zgodnie ze starym zwyczajem, wyruszy procesja do czterech ołtarzy zlokalizowanych na terenie miasta. Prowadzić będzie z Bazyliki katedralnej znajdującej się na Starym Rynku ulicami: 11 Listopada, Tkaczew i 3 Maja.
PARADA PASIAKÓW
Po uroczystościach kościelnych o godz. 13.30 ze Starego Rynku (początek ul. 11 listopada) na Nowy Rynek wyruszy kolorowy korowód „pasiaków”. Parada przejdzie ulicami: 11 Listopada, Al. Sienkiewicza, Gen. Sikorskiego, Kurkową i Stanisława Stanisławskiego. Na Nowym Rynku odbędą się występy zespołów ludowych. Wokół rynku, swoje stoiska z rękodziełem, rozstawią także łowiccy twórcy ludowi.
PROGRAM WYSTĘPÓW (scena na Palcu Nowego Rynku):
- 14:00 - 14:10 Geniolna kapela
- 14:10 - 14:20 Gieńczoki
- 14:20 - 15:30 Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Ludowy "Koderki"
- 15:30 - 16:00 Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej
- 16:00 - 16:30 Zespół Pieśni i Tańca Masovia
- 16:30 - 17:00 Zespół Śpiewaczy Ksinzoki
- 17:00 - 17:30 Zespół Pieśni i Tańca „Blichowiacy”
- 17:30 - 18:00 Zespół Pieśni i Tańca „Poltex”
„BOBIKI” I WESOŁE MIASTECZKO
Tradycyjnie wzdłuż ul. Starzyńskiego rozstawią się stragany komercyjne tzw. „bobiki” i stoiska gastronomiczne, a od ul. Kaliskiej Wesołe Miasteczko z wieloma atrakcjami i karuzelami. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej propozycji i spędzenia tego wyjątkowego święta w Prymasowskim Łowiczu!
- Uwaga! Ważne informacje dla turystów - Boże Ciało w Łowiczu 2018 do pobrania
- Mapa objazdów ul. 1 Maja w Łowiczu
Wkrótce jednak, bo już w XV wieku modlitwę wielbiącą uzupełniono o proszalną. Świętu nadano, bowiem także charakter prośby o pogodę, urodzaj, odsunięcie klęsk żywiołowych. Wtedy też wprowadzono zwyczaj czytania lub śpiewania początków ewangelii przy czterech ołtarzach. Był on i jest nadal praktykowany w znacznej większości polskich parafii. Wielu wiernych uczestniczących w procesjach na terenie całej Polski przynosi do swych domów gałązki roślin zdobiących ołtarze. Jest to często naśladowanie zachowań poprzednich pokoleń. Niewiele osób pamięta o znaczeniu tego zwyczaju, który dotyczył głównie zabiegów o charakterze agrarnym.
Na terenie dawnego Księstwa Łowickiego gałązki z czterech ołtarzy kładziono w rogach stodół, aby chroniły zgromadzone zboże przed szkodnikami. Zatknięcie ich na brzegach póli zagonów miało zapewnić wysokie plony. Gałązek używano też do leczenia nadmiernie płaczących dzieci - uderzenie rózgą miało je uspokoić oraz do ochrony domostw przed różnymi klęskami, na przykład pożarem. W tym celu wkładano rośliny z ołtarzy w słomiane strzechy i zawieszano je nad drzwiami budynków.
Wykonywanie tych zabiegów o magicznym charakterze należy już dziś do rzadkości, choćby, dlatego, że coraz trudniej znaleźć można strzechę. Natomiast sama procesja w Łowiczu i okolicznych parafiach jest nie mniej uroczysta niż przed laty. Obecnie więcej niż sto osób - kobiet mężczyzn i dzieci zakłada w Boże Ciało kolorowe, pasiaste stroje, aby ubarwić swą obecnością to ważne święto. Od wielu lat jest ono także atrakcją turystyczną dla gości przyjeżdżających nawet z odległych miejscowości.
Wśród osób oglądających procesje w Łowiczu nierzadko można spotkać obcokrajowców. W początku lat 30. XX wieku „National Geographic” określało łowicką procesję, jako barwna paradę. W ubiorach uczestników święta można było zobaczyć wszystkie kolory tęczy, a w dekoracji kobiecych i męskich koszul – „bielonek”, królował ręczny haft krzyżykowy o motywach kwiatowych. Kilkadziesiąt lat wcześniej, na przełomie wieków, osoby biorące udział w uroczystości Bożego Ciała w Łowiczu miały na sobie ubiory, w których dominowała barwa pomarańczowa.
Pół wieku wcześniej procesja mogła kojarzyć się z łanem kwitnących maków, bowiem ówczesne stroje księżackie wykonane były z tkanin samodziałowych w kolorze czerwonym, przetykanych wąskimi paskami czarnymi i białymi. Często obchody tego święta miały wymowę patriotyczną. Taki charakter posiadała procesja katedralna w Krakowie w 1860 r. oraz wiele innych późniejszych, odbywających się w czasie stanu wojennego, czego przykładem może być dekoracja łowickiego ołtarza we wschodniej pierzei Starego Rynku, na którym znalazły się motywy zwalczanej Solidarności.
Obecnie obchody Bożego Ciała w Łowiczu to nie mniej świetna jak przed laty procesja, to uroczystość prowadzona przez łowickich biskupów, a także okazja podziwiania Księżaków w ich regionalnych strojach, zakładanych między innymi w celu podtrzymania tradycji i zaznaczenia odrębności etnicznej.
Warto zobaczyć
Na skróty
Newsletter
Zapisz się do naszego newslettera by otrzymywać najświeższe informacje z Łowicza i okolic.
Podaj adres e-mail:
Podaj adres e-mail:
Kontakt
Urząd Miejski w Łowiczu
Kod pocztowy: 99-400, ŁowiczPlac: Stary Rynek 1
Tel.: 46 830 91 51, 830 91 52
Fax.: 46 830 91 60
E-mail: umlowicz@um.lowicz.pl
design by fast4net