Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
‹‹    A-    A+
Aktualności
12 maja 2014
W łowickim kinie „Fenix” odbyła się premiera niezwykłego filmu historycznego, którego tematem było Powstanie Warszawskie. Wyjątkowość tego obrazu, polegała na tym, że to, co widzowie obejrzeli na ekranie wydarzyło się naprawdę. Film w całości złożony był z dokumentalnych materiałów archiwalnych nagranych przez dwóch młodych reporterów w sierpniu 1944 roku, świadków powstańczych walk.
Premiera filmu w Łowiczu, ukazującego wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza” odbyła się 9 maja 2014 r. o godz. 20:00. Sala kina „Fenix” , tego wieczora wypełniła się po brzegi.

Film wyświetlany będzie również: 10 maja (sobota) w godz. 17:00 i 19:00 oraz 11-15 maja (niedziela-czwartek) w godz. 18:00 i 20:00.

Prelekcja premierowa filmu burmistrza Łowicza Krzysztofa Jana Kalińskiego - mp3


Jak powstały materiały filmowe z powstania? Gdy przygotowano się do godziny „W” Wydział Informacji i Propagandy Armii Krajowej wysłał na ulice kilka dwuosobowych ekip filmowych, by rejestrowały przygotowywania do powstania i jego przebieg, a następnie pokazywały go mieszkańcom w kinie Palladium w formie kroniki z walk.

Cztery lata temu Filmoteka Narodowa przekazała Muzeum Powstania Warszawskiego 6 godzin oryginalnych czarno-białych kronik z materiałem w większości nieznanym. Jan Ołdakowski – dyrektor Muzeum podjął trud pokoloryzowania materiału. Stwierdził, że wszyscy pamiętają i wspominają wojnę w czarno-białym obrazie, a przecież i wtedy było kolorowo. Trzeba pokazać jak było naprawdę, wręcz naturalnie.

Posiłkując się nowoczesną technologią koloryzacji i rekonstrukcji materiałów audiowizualnych oraz zapraszając do współpracy grupę znamienitych twórców, jego autorzy zrealizowali projekt, który nie ma odpowiednika w skali światowej. Prace nad 6 godzinami oryginalnych kronik trwały 7 miesięcy. Zajmował tym się sztab konsultantów ds. militariów, ubioru, architektury, również urbanistów, varsavianistów i historyków. Na tym etapie prace obejmowały także ręczną naprawę zniekształceń obrazu, usunięcie zanieczyszczeń oraz uszkodzeń taśmy i kontrolę ziarna.

Kolejnym krokiem była koloryzacja. Prawidłowe „pokolorowanie” filmu stanowiło wielkie wyzwanie. Przed rozpoczęciem prac przygotowano bazę referencyjną liczącą kilka tysięcy fotografii broni i uzbrojenia, umundurowania, ekwipunku, ubrań cywilnych, infrastruktury miasta, tablic informacyjnych, kilkaset zdjęć różnych rodzajów bruku, płyt chodnikowych itd. Efektem jest 85 minut odbudowanego, pokolorowanego, ściskającego za gardło filmu, który ukazuje Powstanie Warszawskie z niespotykanym dotąd realizmem.

Jednak to był dopiero pierwszy etap. Drugi etap to udźwiękowienie. Dyrektor Ołdakowski namówił młodego reżysera Jana Komasę by wymyślił pomysł na fabułę i ożywienie materiału filmowego. Napisano dialogi, które wypowiadają w filmie z za kadru dwaj młodzi reporterzy – filmowcy Karol i Witek.

Ta praca to setki godzin spędzone w studiu, „łowienie” dźwięków miasta, powstańczej ulicy, odgłosów wystrzałów, wybuchów czy współpraca z najlepszym policyjnym kryminologiem odczytującym słowa z ruchu warg.

Dzięki tej pracy film z Powstania Warszawskiego po raz pierwszy w historii „zabrzmi” na ekranach kin, a jego bohaterowie, przemówią.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]