Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Park w Arkadii
Park w Arkadii, założony w stylu angielskim w 1778 roku to jeden z najlepiej zachowanych parków romantycznych w Polsce. Założycielką parku była Helena z Przeździeckich Radziwiłłowa. W parku rozrzuconych jest mnóstwo romantycznych pawilonów m.in. Domek Gotycki z Grotą Sybilli, Dom Burgrabiego z Łukiem Greckim, Przybytek Arcykapłana i wiele innych.
‹‹    A-    A+
Aktualności
15 listopada 2016
Z okazji Święta Niepodległości Polski w Zakładzie Karnym w Łowiczu, odbyło się dla osadzonych spotkanie z heraldykiem, weksykologiem i historykiem Krzysztofem Janem Guzkiem na temat historii symboliki państwowej pt. „Cztery flagi Drugiej Rzeczypospolitej 1919-1945.”
Podczas spotykania prelegent, odsłonił m.in. kulisy opracowania symboliki państwa polskiego z okresu II Rzeczypospolitej. Jeszcze przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli rozpoczęła się społeczna dyskusja nad wyborem wizerunku orła jako najważniejszego godła przyszłej państwowowości polskiej, nad określeniem wzorów państwowych flag, a także określeniem barw narodowych.

Krzysztof Jan Guzek przypomniał, że geneza barw biało-czerwonych uznanych za polskie barwy narodowe sięgają rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, kiedy to polskie damy wystąpiły publicznie w sukniach przepasanych wstęgami biało-czerwonymi, zaś mężczyźni paradowali w białoczerwonych szarfach. Jednakże dopiero 40 lat później barwy biało-czerwone zostały oficjalnie uznane przez Sejm za polskie barwy narodowe.

Prelekcja miała na celu syntetyczne przedstawienie faktów i okoliczności dotyczących powstawania w latach II Rzeczypospolitej systemu polskich weksyliów państwowych. Osobną historią, której świadkiem był zaproszony gość, to uaktualnienie polskich znaków narodowych, po 1989 r. gdy przywrócono Orłu Białemu złotą koronę. W opracowaniu godła III Rzeczpospolitej Polskiej w 1990 r. uczestniczył Krzysztof Jan Guzek, który pełnił funkcję członka komisji prezydenckiej, ustalającej ostateczny kształt obecnego godła naszego kraju.

Wraz z grupą ekspertów z Ministerstwa Obrony Narodowej tworzył także ustawę o znakach Sił Zbrojnych RP. Od 1994 roku do 1996 roku Guzek był także członkiem komisji mundurowej przy Sztabie Generalnym Wojska Polskiego.

Tekst i zdjęcia ppor. Robert Stępniewski – rzecznik prasowy Zakładu karnego w Łowiczu.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]