Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
1357
W 1357 roku książę mazowiecki, Siemowit III wystawił dokument, w którym uznał pełnię immunitetu arcybiskupiego do Łowicza i kasztelanii. Wynika z niego, iż Łowicz wraz z przyległymi dobrami, liczącymi aż 111 wsi, stanowił największy kompleks majątkowy. W ówczesnych czasach należał on do Kościoła.
‹‹    A-    A+
Aktualności
19 grudnia 2014
Harcerze i zuchy Hufca ZHP wzorem lat ubiegłych roznoszą po Łowiczu i okolicy płomień Betlejemskiego Światła Pokoju, pochodzący z groty Bazyliki Narodzenia Pańskiego. To wymowny symbol jednoczący wszystkich ludzi dobrej woli.
„Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji – szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.

Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF wśród grona dzieci działających charytatywnie, odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Sam moment odpalania Światła jest wyjątkowy. Miasto Betlejem leży na terytorium Autonomii Palestyńskiej uwikłanej w konflikty polityczne z Izraelem, jednakże na czas odpalenia Betlejemskiego Światła Pokoju zawieszane są działania militarne. W zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. Jeśli ze względu na skomplikowaną sytuację w relacjach izraelsko-palestyńskich zdarzało się, że nikt z Austrii nie mógł odebrać Światła wtedy dzieci izraelskie i palestyńskie przewoziły Ogień do Tel Awiwu, a nawet do samego Wiednia.

Ten fenomen czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami. Do Wiednia Światło przybywa za pośrednictwem austriackich linii lotniczych Austrian Airlines. Na około tydzień przed świętami Bożego Narodzenia w Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w betlejemskiej sztafecie od 1991 r. Tradycyjnie przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Tego samego dnia trafia ono do Krakowa i Częstochowy, skąd rozprzestrzenia się po całej Polsce, aby za pomocą rąk harcerek i harcerzy dotrzeć do wszystkich, którym bliskie jest przesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju.

Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ do Danii.”


www.swiatlo.zhp.pl/podstrona.php?po=35

Z Betlejemskiego Światła Pokoju, 18 grudnia 2014 r. zuchy ze 102 Gromady Zuchowej Dzielne Wilczki odwiedziły łowicki ratusz. Z zuchami spotkał się zastępca burmistrza Bogusław Bończak, którzy przyjął od nich także życzenia świąteczne. W kolejnych dniach zuchy i harcerze odwiedzą jeszcze wiele innych miejsc w Łowiczu.

W niedzielę, 21 grudnia, płomień z Betlejem trafi do wszystkich kościołów na terenie Łowicza, a następnie do wszystkim wiernym w czasie mszy świętych, aby zapłonął na wigilijnych stołach. W kościele Św. Ducha i Kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Korabce ogień Pokoju będzie można otrzymać o godz. 10:00, a w katedrze o godz. 10:30.

Betlejemskiego Światła Pokoju będzie można także otrzymać w siedzibie Hufca przy ul. Mostowej 4, w poniedziałek 22 grudnia w godz. 15:00-18.00. Aby tak się stało, trzeba koniecznie wziąć ze sobą lampion.

www.lowiczanin.info


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]