Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
‹‹    A-    A+
Aktualności
18 lutego 2019
Trwa akcja „Ocalić od zapomnienia”, zapoczątkowana w 2008 r. przez Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu. Polega ona na zbieraniu pamiątek i wspomnień z czasów II Wojny Światowej, dotyczących Łowicza i okolicy. W jej wyniku do zbiorów „dziesiątki” trafiło wiele historycznych przedmiotów.
W ostatnim czasie udało się przeprowadzić renowację dwóch z nich. Jednym z przedmiotów jest pochwa polskiego bagnetu wz 29, otrzymana od właściciela łowickiego skupu złomu Pana Skowrońskiego. Drugim jest polski hełm wz 31 od anonimowego darczyńcy. Oba przedmioty pochodzą z bitwy nad Bzurą i „żywymi” świadkiem tamtych tragicznych wydarzeń.

Konserwacja hełmu wz 31 polegała na oczyszczeniu z wtórnej farby i korozji. Hełm był pomalowany wtórnie farbą na całej zewnętrznej powierzchni. W renowacji pomogli „dziesiątakom” koledzy z Muzeum Wojska Polskiego.

Największym przedsięwzięciem podjętym przez „dziesiątkę” jest odbudowa samochodu  fiat 508 łazik. Generuje ona mnóstwo czasu i jest bardzo kosztowna. Stowarzyszenie samo nie jest w stanie unieść kosztów renowacji i naprawy wszystkich, otrzymanych przedmiotów. Dlatego liczy na pomoc sponsorów i ludzi dobrej woli.

Zachęcamy do osoby posiadające przedmioty z okresu II wojny światowej do przekazania ich do zbiorów Muzeum w Łowiczu lub łowickiej „dziesiątki”. Dzięki temu będą one mogły przetrwać dla kolejnych pokoleń.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]