Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
‹‹    A-    A+
Aktualności
25 września 2019
Łowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku zorganizował wczoraj, 24 września 2019 r., na Starym Rynku plener malarski pn. „Architektura Łowicza w malarstwie”. W plenerze wzięli udział zarówno słuchacze łowickiego uniwersytetu z grup plastycznych „Nowa Fala” i „Fascynacja” (20 osób), jak i zaproszeni goście z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kutnie ( 30 osób) i kilkunastoosobowa grupa młodzieży uczęszczającej na zajęcia koła plastycznego przy Łowickim Ośrodku Kultury.
Koordynatorką pleneru była Aldona Zając, instruktor malarstwa i rysunku oraz wykładowca ŁUTW.

Organizacja pleneru możliwa była dzięki uzyskanemu wsparciu z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi realizacji projektu „60+ Realizujemy nasze marzenia”. Na realizację projektu ŁUTW pozyskał blisko 19 tys. zł dofinansowania. Plener zakończył się wspólnym piknikiem integracyjnym w parku Błonie.

Prace wykonane w czasie pleneru będzie można zobaczyć na wystawie, której wernisaż odbędzie się, 19 października 2019 r. w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych Województwa Łódzkiego przy ul. Ułańskiej w Łowiczu. W czasie jego trwania, przeprowadzona zostanie licytacja prac. Środki ze sprzedaży zostaną przekazane na cel charytatywny.

Warto przypomnieć, ze plener i piknik integracyjny nie był jedynymi działaniami ŁUTW w ramach realizowanego projektu. Doposażono już pracownie plastyczną z której korzystają słuchacze ŁUTW oraz zorganizowano wykład z historii sztuki. Odbyła się również wycieczka krajoznawcza „Szlakiem Ziemi Obiecanej Reymonta” do Lipiec Reymontowskich i Łodzi.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]