Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Diecezja Łowicka
Diecezję Łowicką utworzył Papież Jan Paweł II w 1992 roku, a Łowicz ustanowił jej stolicą. Ojciec Święty odwiedził miasto 14 czerwca 1999 roku. Wtedy też podniósł katedrę łowicką do rangi bazyliki mniejszej.
‹‹    A-    A+
Aktualności
10 lutego 2015
Gdyby nie kraty w oknach to ambulatorium w niczym nie przypominałoby, że jest to więzienie - mówił jeden z uczestników oficjalnego otwarcia ambulatorium z izbą chorych w łowickim Zakładzie Karnym. Pierwsi osadzeni w nowej więziennej przychodni zostali przyjęci w poniedziałek, 2 lutego.
O zakresie wykonanych prac remontowo – budowlanych najlepiej świadczy wystawa zdjęć ilustrująca charakter robót, które zostały wykonane w przystosowaniu dawnych pomieszczeń warsztatów remontowych na potrzeby ambulatorium i izby chorych. Dotychczas izba przyjęć znajdowała się osobno w dwóch miejscach na terenie ZK, a izby chorych w oddziale mieszkalnym nr I.

Obecnie wszystkie te miejsca stanowią kompleks o łącznej powierzchni niemal 300 m kw. Uzyskano całkowitą odrębność pomieszczeń od innych budynków więzienia. Powstały 3 nowe nowe izby chorych przeznaczone łącznie dla 8 osadzonych w pełni przystosowane dla osób niepełnosprawnych z sanitariatami wyposażonymi w natryski i umywalki z ciepłą wodą, której np. temperatura jest automatycznie ustawiana, tak aby nie doszło do przypadkowego poparzenia.

Uzyskano również dwa gabinety lekarskie, gabinet zabiegowy, stomatologiczny, magazyn leków z punktem ich rozdziału. Ponadto dwie poczekalnie i WC dla pacjentów, dyżurka oddziałowego z sanitariatem oraz 4 inne pomieszczenia gospodarcze. Wymienione zostały instalacje c.o., c.w.u, wodno-kanalizacyjna, elektryczna, przyzywowa, monitoringu (w sumie 16 kamer) oraz teletechniczna i antynapadowa.

Wykonano docieplenie ścian oraz stropodachu a także wykonano nowy plac spacerowy w bezpośrednim sąsiedztwie ambulatoriom. Wyremontowano także ciąg komunikacyjny o powierzchni 140 m kw. w otoczeniu nowego medycznego budynku z podjazdem dla osób niepełnosprawnych i do magazynu depozytowego sąsiadującego z ambulatorium.

Wysoki standard wyposażenia i wykonania kompleksu więziennego ambulatoryjnego może wzbudzać u osób postronnych zasadność tak rozległych prac remontowych i wykończeniowych oraz wyposażenia, tymczasem jest to dorównywanie standardom narzuconym przez Ministerstwo Zdrowia dla podmiotów leczniczych, a takim jest też więzienna służba zdrowia.

Zaproszeni goście - m.in. dyrektorzy zakładów karnych z okręgu łódzkiego na czele z Dyrektorem Okręgowym Inspektoratu Służby Więziennej w Łodzi płk. Markiem Lipińskim, przedstawiciele służby zdrowia i służby kwatermistrzowskiej z innych jednostek jak i specjaliści poszczególnych służb z samego inspektoratu - nie kryli podziwu dla inwestycji przeprowadzonej w łowickim zakładzie karnym.

Nowe pomieszczenia niewątpliwie podniosą komfort przyjmowanych pacjentów ale i poprawią warunki personelu medycznego i funkcjonariuszy - mówił nie bez satysfakcji w głosie płk Robert Rusiecki – dyrektor ZK w Łowiczu i gospodarz uroczystości. Podziękował służbie kwatermistrzowskiej, na czele z kpt. Robertem Lisem, która sprawowała bezpośredni nadzór nad wykonawstwem robót i całego procesu inwestycyjnego.

Także kierownik ambulatorium Monika Furmańczyk była bardzo zadowolona z poprawy warunków socjalno–bytowych, w których przyjdzie pracować jej podwładnym. Słowa uznania dla wykonawcy prac budowlanych PBH Marek Tartanus z Bełchowa wyraził dyr Marek Lipiński. Prace remontowo-budowlane zaczęły się w połowie sierpnia 2014 r. Wykonawca zapewnił, że mimo zakresu i skomplikowania prac, a także krótkiego czasu ich wykonania, daje gwarancje jakości wykonawstwa.

„Byliście i jesteście Państwo jednym z najlepszych realizatorów reformy Więziennej Służby Zdrowia. Wasze kompetencje, życzliwość oraz determinacja i skuteczność w realizacji nakreślonych założeń budzą moje uznanie i szacunek” - napisał płk prof. Leszek Markuszewski Dyrektor Biura Służby Zdrowia Centralnego Zarządu SW i jednocześnie Naczelny Lekarz Więziennictwa w liście gratulacyjnym adresowanym do Dyrektora Okręgowego SW w Łodzi, Dyrektora ZK w Łowiczu jak i Naczelnego Lekarza OISW w Łodzi, który to list odczytał przed uczestnikami uroczystości płk Rusiecki „(...) Życzę niesłabnącego entuzjazmu w dążeniu do realizacji udanych inicjatyw w kolejnych latach oraz proszę przyjąć wyrazy uznania za Państwa pracę – pełną poświeceń i zaangażowania na rzecz rozwoju Więziennej Służby Zdrowia” - zakończył swój list Naczelny Lekarz Więziennictwa.

Tekst i foto ppor. Robert Stępniewski – oficer prasowy ZK w Łowiczu


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]