Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Zamek Prymasowski
Dzisiejsze ruiny Zamku Prymasowskiego niegdyś stanowiły wspaniałą rezydencję prymasów I Rzeczypospolitej. Zamek częściowo został zniszczony w czasie „potopu szwedzkiego”, a dalszego jego zniszczenia dokonali Prusacy. Obecnie ruiny zamku stanowią własność prywatną, prowadzone są tam prace archeologiczne i przygotowywana jest ekspozycja o jego historii.
‹‹    A-    A+
Aktualności
19 sierpnia 2015
W ramach tegorocznej edycji Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” w Łowiczu odbędzie się koncert pn. „Akatyst ku czci Bogarodzicy” w wykonaniu Scholii Węgajty.
Akatyst to rodzaj hymnu liturgicznego, typowego dla chrześcijańskich kościołów wschodu, zwłaszcza posługujących się językiem greckim, przede wszystkim dla Cerkwi prawosławnej. Składa się on z mniejszych form poezji liturgicznej - kondakionów i ikosów (zazwyczaj 13 kondakionów i 12 ikosów).

Treścią hymnu jest pochwała Jezusa Chrystusa, Matki Boskiej lub świętych, zwłaszcza męczenników. Akatysty są zawsze śpiewane na stojąco. Niekiedy stanowią zasadniczą część szczególnych nabożeństw, co dotyczy zwłaszcza najbardziej znanego Akatystu ku czci Bogurodzicy.

Koncert odbędzie się w łowickiej bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w najbliższą niedzielę, 23 sierpnia 2015 r, o godz. 19.30.

Schola Węgajty to zespół stworzony w 1994 r. przez Johanna Wolfganga Niklausa i grupę pasjonatów poszukujących dawnych metod wykonawczych, form oraz brzmienia muzyki liturgicznej i religijnej. Czerpią oni zarówno ze źródeł pisanych, jak i z żywej tradycji, zachowanych okruchów obrzędowości. Praktykują chorał gregoriański, łącząc go z tradycją teatru.

Osoby, które planują uczestniczyć w koncercie zachęcamy także do poznania zabytków Łowicza. Szczególnie do odwiedzenia łowickiego muzeum z bogatymi zbiorami historycznymi i etnograficznymi. Obecnie w sali wystaw czasowych prezentowana jest unikalna kolekcja ceramiki rodziny Konopczyńskich z Bolimowa, a w mini skansenie przy muzeum prowadzone są bezpłatne warsztaty ludowe z udziałem łowickich twórców.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]