Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Miasta partnerskie
Łowicz prowadzi szeroką współpracę z sześcioma miastami partnerskimi. Są to: Colditzv(Niemcy), Lubliniec, Soleczniki (Litwa), Reda, Saluzzo (Włochy) oraz Montoire-sur-le-Loir (Francja). Współpraca ma charakter kulturalny, społeczny, gospodarczy i turystyczny.
‹‹    A-    A+
Co? Gdzie? Kiedy?
26 stycznia - 24 lutego 2019
Miejsce: Kino "Fenix"

Zapraszamy serdecznie na dwudziesty, jubileuszowy OCH! Film Festiwal.

Tegoroczna ramówka Festiwalu jest starannie wyselekcjonowana przez ekipę DKF „Bez Nazwy”, Łowickiego Ośrodka Kultury i Kina Fenix. Startujemy 26 stycznia i widzimy się na Podrzecznej 20 do 24 lutego. Program jest przed Wami. Kilka tytułów obejrzymy na pokazach przedpremierowych, zwiedzimy pół świata, będą dobrze przyjęte sekcje: Dokument i Siedemnasta. Imprezy towarzyszące to najwartościowsze zjawiska muzyczne i nie tylko. Będą też Goście. Zachęcamy do śledzienia profilu OCH! https://www.facebook.com/OCHFF

 

Przedpremiera:

UŁASKAWIENIE

26.1 (sb.) – 18:00

Historia o rodzicach żołnierza opowiadana z perspektywy ich siedemnastoletniego wnuka Janka. Wpisana w dramatyczne wydarzenia w powojennej Polsce, zawiera jednak unikalną treść: fabuła skupia się przede wszystkim na sile i odwadze rodziców, pokazując ich walkę o odzyskanie godności i równowagi po utracie syna.

Koncert KROKE

27.1 (ndz.) – 19:00

Kroke to zespół, który święci tryumfy na światowej scenie muzycznej od wielu lat. Początkowo był kojarzony jedynie z muzyką klezmerską, a w swojej obecnej twórczości sięga po inspiracje do muzyki etnicznej i autorskie improwizacje.

WINNI

28-29.1 (pon.-wt.) – 19:00

Rutynowy wieczór przy telefonie alarmowym. Operator – były funkcjonariusz policji – z niecierpliwością czeka na zbliżający się koniec zmiany. Pijani imprezowicze, niedzielni kierowcy, blokujący numer żartownisie – irytacja policjanta rośnie, do momentu, kiedy odbiera telefon od spanikowanej kobiety. Została porwana, a samochód, w którym się znajduje, jedzie w nieznanym kierunku. Gdy połączenie zostanie gwałtownie przerwane, mężczyzna nie opuszczając pokoju rusza kobiecie na ratunek, polegając wyłącznie na swoim doświadczeniu, intuicji i… telefonie.

WIEŚ PŁYWAJĄCYCH KRÓW

29.1 (wt.) – 17:00

Trójka Berlińczyków w ramach wakacji i poszukiwań miejsc, gdzie żyje się w zgodzie z naturą, zwiedza wschód Polski. Wynajmują stary dom bez żadnych wygód od gospodarza, zajmującego się hodowlą krów i produkcją mleka – pana Stanisława. Dla miejscowych są bardziej egzotyczni, niż jakiekolwiek osoby znane im z telewizji. Czy mimo bariery komunikacyjnej i kulturowej przepaści jest możliwe porozumienie pomiędzy neo-hipisami i rolnikami z Podlasia?

Przedpremiera:

ANIOŁ

30-31.1 (śr.-czw.) – 19:00

Wibrujące rock-n-rollem Buenos Aires, lata 70-te. 17-letni Carlito (Lorenzo Ferro) o twarzy anioła przemierza ulice, jakby należały do niego. Od najmłodszych lat wykorzystuje wszelkie okazje by kraść. To fascynacja, której nie chce się oprzeć. Kiedy spotyka charyzmatycznego przestępcę Ramona (Chino Darín), do głosu dochodzi ciemna strona jego natury. Za niewinnym wyglądem Carlita kryje się brutalna dusza. Film luźno oparty na życiu seryjnego mordercy Carlosa Robledo Pucha zwanego „Aniołem śmierci”.

DZIEWCZYNA WE MGLE

31.1 czw. – 17:00

Ekranizacja bestsellerowej powieści Donato Carrisi, autora „Zaklinacza”. W odizolowanym od świata górskim miasteczku zaginęła szesnastoletnia dziewczyna. Rodzice są zrozpaczeni, a mieszkańcy – zszokowani. Nie potrafią przyjąć do wiadomości, że porywaczem może być ktoś z nich. Porywaczem… lub zabójcą. Przybyły na miejsce agent specjalny Vogel (Toni Servillo) nie ma wątpliwości, że tropi mordercę. I że jest to ktoś z miejscowych. Nie interesują go badania kryminalistyczne, odciski palców i ślady DNA. Vogel wykorzystuje media. Bo ludzie nie potrzebują sprawiedliwości – potrzebują spektaklu. A on zapewni im widowiskowe polowanie na potwora.

Przedpremiera:

GREEN BOOK

1,3.2 (pt., ndz.) – 19:00

Wybitny muzyk jazzowy zatrudnia jako swojego szofera byłego bramkarza z nowojorskiego klubu nocnego i wspólnie wyruszają w trasę koncertową. Wyprawa na głębokie południe USA da początek niewiarygodnej przyjaźni, która połączy dwa zupełnie różne światy.

Koncert PRZYBYŁ

2.2 (sob.) – 19:00

Projekt Sławomira Przybyła – poznańskiego gitarzysty, autora piosenek.
W 2013 roku zaprosił on do współpracy wielkopolskich instrumentalistów z różnych nurtów muzycznych oraz zespołów.
Laureat „Trytonu” dla Największej Osobowości Artystycznej 47. Festiwalu FAMA (Świnoujście 2017). Jego muzyka to połączenie tradycji piosenki autorskiej, jazzu, rocka, bluesa. Występy cechuje osobliwa dramaturgia oraz improwizacja. Piosenka Przybyła jest pretekstem do muzycznej interakcji, łamania klasycznej jej formy oraz do współpracy z publicznością.

UTOYA, 22 LIPCA

4-5.2 (pon.-wt.) – 19:00

Główna bohaterka filmu, 18-letnia Kaja, przebywa na obozie wraz ze swoją młodszą siostrą oraz grupą przyjaciół. Spotykamy się z nimi na 12 minut przed pierwszym wystrzałem na wyspie Utoya, 22 lipca 2011 roku, słonecznego dnia, który potem zapisze się w historii jako najgorszy w historii współczesnej Norwegii. Uczestnicy wyjazdu już wiedzą o bombie zdetonowanej przez Andersa Behringa Breivika w centrum Oslo. Ale czy to możliwe, by prawicowy ekstremista był teraz na wyspie? Nikt nie spodziewa się, że za chwilę w ich życiu rozegra się najgorszy z możliwych scenariuszy.

JESZCZE DZIEŃ ŻYCIA

5.2 (wt.) – 17:00

Oparta na książce Ryszarda Kapuścińskiego historia reportera realizującego swoją misję w ogarniętej wojną Angoli w 1975 roku. Podczas wyprawy Kapuściński zdaje sobie sprawę, że jest świadkiem wydarzeń, których znaczenie będzie wymagać wyjścia poza rolę obserwatora. To pozwoli mu narodzić się ponownie zarówno jako pisarzowi, jak i człowiekowi. Pod względem formalnym film jest stylizowaną animacją z fragmentami zdjęć dokumentalnych. Za pomocą narracji animacyjnej opowiedziano historię dziejącą się w przeszłości oraz oddano surrealistyczne realia wojny. Dokument pozwolił autorom uwzględnić pamięć tych, którzy przeżyli, a historii dodać realizmu.

MÓJ PIĘKNY SYN

6-7.2 (śr.-czw.) – 19:00

„Mój piękny syn” opowiada historię rodziny, która musi zmierzyć się z uzależnieniem dorastającego chłopaka. To opowieść o nastolatku, który poszukuje swojej drogi, o marzeniach, które prowadzą go na skraj przepaści, a także o miłości rodziców, którzy nie potrafią wypuścić swego dziecka z objęć. To pierwszy tak szczery, prawdziwy i poruszający film o rodzinie, bezwarunkowej miłości, dumie, rozczarowaniach i nadziei.

CLIMAX

7.2 (czw.) – 17:00

Climax toinspirowana prawdziwymi wydarzeniami opowieść o grupie tancerzy, którzy w pewną zimową noc spotykają się w opuszczonej szkole na odludziu. Taneczna próba w rytm przebojów takich grup jak Daft Punk, Aphex Twin i Soft Cell szybko zamienia się w pełną seksualnego napięcia imprezę. Gdy wychodzi na jaw, że domowej roboty sangrię ktoś „doprawił” narkotykami, dzika zabawa w zamkniętym budynku przeradza się w ekstremalną, psychodeliczną podróż.

Koncert PABLOPAVO I LUDZIKI

8.2 (pt.) – 19:00

Pablopavo to Paweł Sołtys (ur. 1978) – pisarz, wokalista i kompozytor znany z zespołów: Saduba, Magara, Sedativa i Vavamuffin. Współtworzył również soundsystemy: Zjednoczenie i Ba-lan. Pablovo i Ludziki wystąpią z piątą płytą zatytułowaną „Marginal”. Jest to płyta dyskotekowa, choć nie ma pewności czy istnieją odpowiednie dyskoteki, w których można by ją zagrać. Jeśli nie, słuchacze będą musieli sobie taką dyskotekę wyobrazić, albo zbudować.

ROMA

9.2 (sob.) – 18:00 / 11.2 (pon.) – 19:00

Cleo (Yalitza Aparicio) i Adela (Nancy García García) pracują dla niedużej rodziny w zamieszkiwanej przez klasę średnią dzielnicy Meksyku Romie. Pani domu, matka czwórki dzieci Sofia (Marina de Tavira) usiłuje uporać się z przedłużającą się nieobecnością męża, natomiast Cleo musi stawić czoło druzgocącej prawdzie. Czy zacznie przez to zaniedbywać dzieci Sofii, które kocha jak własne? Starając się nadać nowy sens miłości i poczuciu solidarności w kontekście hierarchii społecznej, gdzie klasa i rasa są ze sobą pokrętnie splecione, Cleo i Sofia po cichu zmagają się ze zmianami przenikającymi ich rodzinny dom w kraju, w którym dochodzi do starć między wspieraną przez rząd milicją a demonstrującymi studentami.

Koncert CHŁOPCY KONTRA BASIA

9.2 (sob.) – 20:00

Chłopcy kontra Basia zagrają w klubie festiwalowym HopKultura. To okazja do świętowania urodzin lokalu oraz Browaru Bednary. 
Zespół dokonuje muzycznych fuzji z pogranicza jazzu i folku. Wykonuje autorską muzykę powstałą z inspiracji dawnymi tekstami, pieśniami, muzyką świata. Teksty nawiązują do dawnych baśni, legend czy apokryfów, muzyka zaś do oberkowego frazowania czy melodyjności dawnych pieśni tradycyjnych.

WOJCIECH PSZONIAK „BELFER”

10.2 (ndz.) – 19:00

Historia nauczyciela wykładającego literaturę w szkole dla tzw. trudnej młodzieży. Praca wykonywana do tej pory w poczuciu misji, zmienia się stopniowo w pełną nerwów grę, gdy codziennie przychodzi mu stawiać czoło uczniom mającym za nic wszelkie ideały. Jego poetycka natura musi zmierzyć się z zachowaniem młodzieży ogołoconej z jakiegokolwiek autorytetu…

KSIĄŻĘ I DYBUK

12.2 (wt.) – 17:00

„Książę i dybuk” to filmowa podróż śladami Michała Waszyńskiego, autora wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, reżysera mistycznego, żydowskiego „Dybuka”, a także producenta hollywoodzkich hitów z Sofią Loren i Claudią Cardinale. Film Niewiery i Rosołowskiego stara się rozwikłać tajemnicę Waszyńskiego, który w życiu często zmieniał swoją tożsamość i pisał od nowa własną biografię. Ludzie, którzy mieli okazję się z nim zetknąć, zapamiętali go jako: dystyngowanego arystokratę, notorycznego kłamcę, Żyda – wiecznego tułacza oraz homoseksualistę i męża włoskiej hrabiny w jednej osobie.

DONBAS

12-13.2 (wt.-śr.) – 19:00

Akcja filmu rozgrywa się w Donbasie, wschodnim regionie Ukrainy, kontrolowanym przez liczne grupy przestępcze. Trwa wojna hybrydowa – konflikt pomiędzy ukraińską armią zasilaną ochotnikami a bojówkami separatystycznymi wspieranymi przez rosyjskie oddziały. Koszmar staje się udziałem ludności cywilnej. Z drugiej strony toczy się codzienne życie, a przez ekran przewija się galeria postaci: roześmiana młoda para, skonfundowany niemiecki dziennikarz, którego służby kontrolne biorą za faszystę, czy okradziony właściciel luksusowego auta.

Spotkanie z URSZULĄ TES

„Człowiek, zbiorowość, pamięć w filmach dokumentalnych Ireny Kamieńskiej”

13.2 (śr.) – 17:30

Urszula Tes – filmoznawczyni, autorka książek „Kino Johna Cassavetesa” , „Kino Beat Generation” oraz artykułów o kinie awangardowym i autorskim, redaktorka tomów „W stronę kina filozoficznego” i „Wobec metafizyki. Filozofia – sztuka – film”. W Łowiczu opowie o wybitnej „naszej” dokumentalistce Irenie Kamieńskiej (1928-2016) i książce którą Jej poświęciła. Pokazuje w niej skalę dokonań Kamieńskiej w jej zamiarze autorskiego opisywania świata kamerą dokumentalną.

DZIEDZICZKI

14.2 (czw.) – 17:00

Akcja filmu rozgrywa się w stolicy Paragwaju, Asunción. Chela i Chiquita są potomkiniami bogatych rodów, mieszkającymi w okazałej posiadłości od ponad 30 lat. Jednak ostatnio sytuacja finansowa dziedziczek zaczyna się pogarszać i kobiety są zmuszone wyprzedawać fortunę. Kiedy narastające długi doprowadzają do aresztowania Chiquity pod zarzutem oszustwa, Chela musi zmierzyć się z nową rzeczywistością. Wsiadając po raz pierwszy od lat za kółko, zaczyna świadczyć lokalne usługi taksówkarskie grupie starszych zamożnych kobiet. Jedną z pasażerek Cheli jest spontaniczna, pełna życiowego optymizmu i znacznie młodsza Angy. Pod jej wpływem zamknięta w sobie bohaterka stopniowo zrzuca skorupę i rozpoczyna osobistą, intymną rewolucję.

NARODZINY GWIAZDY

14-15.2 (czw.-pt.) – 19:00

Cooper wciela się w rolę Jacksona Maine’a, gwiazdora muzyki country, którego kariera chyli się ku upadkowi, kiedy odkrywa utalentowaną, nieznaną nikomu piosenkarkę Ally (w tej roli Lady Gaga). Kiedy między tą dwójką wybucha płomienny romans, Jack nakłania Ally do wyjścia z cienia i pomaga jej osiągnąć sławę. Jednak gdy kariera Ally w szybkim tempie przyćmiewa dokonania Jacka, jest mu coraz trudniej poradzić sobie z własną gasnącą gwiazdą.

Koncert WOJTEK MAZOLEWSKI QUINTET „KOMEDA”

16.2 (sob.) – 19:00

Specjalny projekt koncertowy poświęcony muzyce Krzysztofa Komedy. Mazolewski i muzycy jego kwintetu od lat inspirują się muzyką tego wyjątkowego artysty. Jednak impulsem do zagłębienia w jego twórczość był koncert WMQ w Londynie podczas prestiżowej serii „Church of Sound”. Zespół Wojtka Mazolewskiego prócz autorskich kompozycji zaprezentował londyńskiej publiczności specjalny projekt „Polish Jazz” poświęconym legendom polskiego jazzu w tym w dużej części muzyce Komedy.

SNY WĘDROWNYCH PTAKÓW

17-18.2 (ndz.-pon.) – 19:00

Kolumbia lat 90Jałowe i wietrzne pustkowie na granicy kraju zamieszkuje lud Indian Wayúu. Podczas plemiennego obrzędu wchodzenia w dorosłość Zaida (Natalia Reyes) wykonuje tradycyjny taniec, którym kusi potencjalnego kandydata na męża – Rapayeta (José Acosta). Jednak Ursula (Carmiña Martínez), stojąca na czele klanu, stawia młodemu Rapayetowi wysoką cenę, jaką ten ma zapłacić za Zaidę. Rapayet szuka sposobu na szybkie zdobycie pieniędzy. Wraz ze swoim wspólnikiem, Moisesem (Jhon Narváez) spotykają amerykańskich hipisów szukających dojścia do dostawców marihuany. Rapayet i Moses sami wcielają się w rolę dealerów, a interes, który ubiją, będzie jedynie początkiem historii…

BERGMAN – ROK Z ŻYCIA

19.2 (wt.) – 17:00

W 1957 roku Ingmar Bergman awansował do panteonu kina – wtedy to swoją premierę miały stworzone przez niego arcydzieła – „Siódma pieczęć” i „Tam, gdzie rosną poziomki”. Pokazywany premierowo w Cannes film Jane Magnusson prezentuje kulisy tego przełomowego czasu w życiu reżysera. Stworzony przez nią portret nie jest jednak kolejną laurką; na zasłużone nagrody i uznanie cieniem kładą się mitomania, despotyzm i egoizm Bergmana.

KRAINA WIELKIEGO NIEBA

19-20.2 (wt.-śr.) – 19:00

Jeanette i Jerry są tylko z pozoru szczęśliwym małżeństwem. Właśnie przeprowadzili się do domu na przedmieściach, ale w nowym miejscu czekają na nich stare problemy. Jerry po raz kolejny woli uciec, niż zmierzyć się z trudnościami. Kiedy wyjeżdża na kilka miesięcy gasić niebezpieczne pożary lasów, Jeannette zostaje sama z dorastającym synem. Zagubiona kobieta wdaje się w romans, który jednak tylko na chwilę pozwala jej poczuć się dziewczyną, jaką była kiedyś – szaloną, atrakcyjną i pełną życia.

NINA

21.2 (czw.) – 17:00

Nina, trzydziestoparoletnia nauczycielka, która nie może mieć dzieci, szuka surogatki. Wydaję się, że razem z mężem Wojtkiem, znaleźli idealną kandydatkę. Magda, pozornie szczęśliwa dwudziestopięciolatka, bawi się życiem, nie ma zobowiązań. Nina zakochuje się w kobiecie, która mogłaby urodzić jej dziecko. To historia nieoczekiwanej miłości, umiejętności wypełniania pustki, skomplikowanych wyborów.

ONI

21-22.2 (czw.-pt.) – 19:00

Oni są u władzy. Oni są cyniczni, niemoralni i zachłanni. Oni chcą uwielbienia. Oni to Silvio Berlusconi, jego świta i orbitujący wokół nich karierowicze, gotowi zrobić wszystko dla pieniędzy i politycznej chwały. Oni chcą uwieść tłumy. W świecie, gdzie najcenniejszą walutą jest młodość i seks, oni nie mają sobie równych.

Przedpremiera:

KAFARNAUM

23.2 (sob.) – 19:00

Zain ma 12 lat, a ulica jest jego szkołą przetrwania. Kiedy rodzice wydają jego młodszą siostrę – wbrew jej woli – za starszego mężczyznę, chłopiec buntuje się i ucieka z domu. Postanawia zrobić wszystko, by uratować najbliższą mu osobę. Wkrótce na swej drodze spotyka parę cyrkowców o gołębich sercach oraz samotna matkę z maleńkim synkiem. Ich losy połączy wspólny cel: poszukiwanie miejsca, które mogliby nazwać domem.

Koncert STANISŁAWA CELIŃSKA

24.2 (ndz.) – 19:00

To przede wszystkim znakomita, wszechstronna aktorka występująca zarówno na deskach teatralnych, jak i przed kamerą. Nie sposób wymienić wszystkich Jej wspaniałych ról. Publiczności dała się także poznać w roli doskonałej pieśniarki.
Po sukcesach „Atramentowj” oraz „Świątecznie…” Celińska kontynuuje muzyczną aktywność płytą „Malinowa”. To podróż po kawiarnianych jazzowych klimatach, pełnych zmysłowych dźwięków fortepianu, saksofonu, akordeonu i kontrabasu.

Źródło: ŁOK

Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]