Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
‹‹    A-    A+
Aktualności
6 listopada 2018
Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego uświetnił Jubileusz 10-lecia działalności Stowarzyszenia Historycznego im. 10. Pułku Piechoty w Łowiczu. Spotkanie zorganizowane zostało, 3 listopada 2018 r. w sali Kina Feniks, mieszczącej się w budynku Łowickiego Ośrodka Kultury. 10 lecie Stowarzyszenia Historycznego im. 10. Pułku Piechoty w Łowiczu nie było jedynym powodem spotkania. Tego dnia uczczono również 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i 100-lecie powstania 10. Pułku Piechoty, który stacjonował w Łowiczu w okresie międzywojennym.
Spotkanie Jubileuszowe otworzył film, w którym kilkanaście osób mówiło o współpracy ze stowarzyszeniem. A jego dorobek jest naprawdę imponujący. Warto przypomnieć, że w ciągu roku, organizacja podejmuje wiele różnych działań, wśród których są m.in. wyjazdy i udział w rekonstrukcjach historycznych, uroczystościach miejskich i poza miejskich oraz realizacja różnych projektów m.in. stworzenie Retro Ligii, kwestowanie na cmentarzach, zbieranie pamiątek po 10 PP, odwiedzanie żołnierzy seniorów w ich domach, czy rekonstrukcja „łazika” przedwojennego Fiata 508.

Następnie Stowarzyszenie wyróżniło specjalnymi podziękowaniami za współpracę sześć instytucji i organizacji. Wśród nich znaleźli się m.in. przedstawiciele łowickiego oddziału PTTK i łowickiego oddziału Archiwum Państwowego w Warszawie. Najważniejszym punktem Jubileuszu był niewątpliwie koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który rozpoczął się marszem na cześć króla Jana III Sobieskiego, przypominającym okres świetności Rzeczypospolitej w XVII wieku.

Następnie na scenie wystąpili soliści Anna Potyrała-Listwoń, Andrzej Wiśniewski i Jan Kierdelewicz. W programie koncertu znalazły się utwory Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina oraz pieśni żołnierskie związane z Legionami Józefa Piłsudskiego, Powstaniem Warszawskim i nawiązującymi do 1939 roku.

Uroczystość zakończyła wspólna degustacja tortu, który przygotowany został w kształcie i w barwach flagi narodowej oraz odśpiewanie „dziesiątakom”, tradycyjnego „Sto lat”.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]