Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Miasta partnerskie
Łowicz prowadzi szeroką współpracę z sześcioma miastami partnerskimi. Są to: Colditzv(Niemcy), Lubliniec, Soleczniki (Litwa), Reda, Saluzzo (Włochy) oraz Montoire-sur-le-Loir (Francja). Współpraca ma charakter kulturalny, społeczny, gospodarczy i turystyczny.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
21 czerwca 2018
Słuchacze Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wzięli udział w wycieczce turystycznej do Kazimierza Dolnego nad Wisłą, Janowca, Puław i Nałęczowa. Wyjazd, odbył się 14-15 czerwca 2018 r. i był nagrodą za dziesięcioletnią pracę społeczną na rzecz aktywizacji ludzi w wieku 50+ dla członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej wszystkich kadencji oraz kronikarzy Stowarzyszenia.
Pierwszego dnia wycieczki zwiedzono ruiny XVI-wiecznego zamku w Janowcu, siedziby magnackich rodów Firlejów, Tarłów i Lubomirskich oraz tzw. dwór z Moniak ze stałą wystawą wnętrz domu ziemiańskiego z XVIII w. Na trasie wycieczki znalazły się również Puławy z pięknym pałacem i założeniem ogrodowym Czartoryskich, którego początki sięgają II połowy XVII w. i związane są również z dziejami rodów magnackich: Lubomirskich, Sieniawskich.

Szczyt rozwoju założenia pałacowego przypadał na przełom XVIII/XIX w. za sprawą wielostronnej działalności Izabeli i Adama Kazimierza Czartoryskich.

W parku, przy Świątyni Sybilli i Domku Gotyckim, łowiczanie próbowali przekonać przewodnika, że obiekty o tej samej nazwie stworzone przez Helenę Radziwiłłową w Arkadii są atrakcyjniejsze…

Ostatnim miejscem zwiedzanym tego dnia był Nałęczów, którego początki sięgają VIII w. Swoją nazwę miejscowość otrzymała w XVIII w. gdy posiadłość nabył Stanisław Małachowski i od swego herbu nazwał ją Nałęczowem. Miasto ma status uzdrowiska, a leczyli się tutaj sławni pisarze: Stefan Żeromski, Bolesław Prus czy Henryk Sienkiewicz. Spacer po Parku Zdrojowym, krótkie „spotkanie z Prusem”, wizyta w Pijalni Wód Mineralnych i Palmiarni – to kilka elementów pobytu łowiczan w tej oazie ciszy i spokoju.

Drugiego dnia wycieczki udano się do Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Tam zwiedzono m.in. Korzeniowy Wąwóz, najpiękniejszy z kazimierskich wąwozów o bajecznej scenerii wystających pni drzew i korzeni. Następnie spacerowano po urokliwym ryneczku kazimierskim z charakterystyczną zabytkową studnią. Zwiedzono również wnętrze zabytkowego kościoła pw. św. Anny i św. Ducha oraz ruiny zamku – zespołu fortyfikacji obronnych z XIII i XIV w. i górę Trzech Krzyży – punkt widokowy z piękną panoramą na miasteczko i okolice. Pobyt w Kazimierzu Dolnym zakończył rejs statkiem po Wiśle i wizyta w Muzeum Nadwiślańskim, gdzie obejrzano wystawę malarstwa Jacka Malczewskiego pt. „Wielka sztuka jest jak ocean głęboką”.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]