Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Mariawici
Mariawici jako wyznanie niezależne od Rzymu powstali w 1893 roku. Założycielem zgromadzenia jest Feliksa Maria Kozłowska, zwana później przez Mariawitów „Mateczką”. Kościół mariawicki pw. Przenajświętszego Sakramentu w Łowiczu wzniesiono w 1910 roku, w stylu neogotyckim, w typie bazylikowym, na planie krzyża łacińskiego. Na antepedium ołtarza widnieje herb Łowicza.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
19 sierpnia 2014
W Łowickim Ośrodku Kultury zakończył się tydzień z językiem Esperanto, przygotowany we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem „Europa-Demokracja-Esperanto”. Podczas wydarzenia można było obejrzeć wystawę powstałą w związku ze 125 rocznicą wydania pierwszego podręcznika esperanto, a także wziąć udział w bezpłatnych warsztatach nauki języka esperanto.
Warsztaty „Esperanto w pięć dni” dotyczące podstaw tego języka od 11 sierpnia 2014 r. prowadził Edward Kozyra, wiceprzewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Europa-Demokracja-Esperanto. W bezpłatnych zięciach wzięła udział kilkunastoosobowa grupa Łowiczan.

Podczas finiszu imprezy, który odbył się w piątek 15 sierpnia 2014 r. na sali Kina Fenix można było obejrzeć i wysłuchać monodramu, autorstwa Mario Migliucciego „Doktor Esperanto”, w wykonaniu Ireny Grochowskiej z Wągrowca. Przypominał on postać twórcy esperanto dr Ludwika Zamenhofa.

Dopełnieniem występu była wystawa składająca się z książek i czasopism w języku esperanto, plansz i fotogram w języku polskim (przedstawiające główne zasady gramatyczne i informacje o życiu Ludwika Zamenhofa) W spotkaniu wzięli burmistrz Łowicza Krzysztof Kaliński i wicewojewoda łódzki Paweł Bejda, który jak zdradził „do Esperanto ma bardzo szczególny stosunek, ponieważ język ten dobrze znał jego ojciec”.

O Esperanto
Genezą powstania języka esperanto była chęć stworzenia międzynarodowego systemu porozumiewania się wszystkich ludzi. Pomysłodawcą projektu był Ludwik Zamenhof (1859-1917) - polsko-żydowski lekarz okulista, który pracował nad wspólnym językiem od wczesnej młodości.

W 1885 r. miał już gotowy projekt zatytułowany „Język międzynarodowy. Przedmowa i podręcznik kompletny”, który ukazał się dwa lata później w Warszawie. Autor podpisał się pod swym dziełem jako Dr Esperanto - „mający nadzieję doktor”. Wykreowany przez Zamenhofa język (z czasem nazwany esperanto od pseudonimu autora) był bardzo prosty i jednocześnie elastyczny. Pierwszy podręcznik składał się z zaledwie 5 stron, na których wyłożono 16 reguł gramatycznych i wkładki zawierającej 917 rdzeni wyrazowych.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]